Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Fire Destiny[DROPPED]

In jos 
+3
Raindrop.
ToxicBlood
Ale.
7 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 3:55 am

Am decis să încep un fic nou, inspirată fiind de cărţile lui John Saul. Nu pot spune că îl copiez, dar unele idei sunt inspirate din cărţile lui.
Sper să vă placă noul fic. Se numeşte "Fire Destiny" şi va fi predominant horror, cu accente romance, thriller, şi pe alocuri şi comedy.
I hope you will enjoy it. Very Happy

Prolog

Flacăra nu se poate conserva. Eternitatea este a cenuşii.
Vasile Ghica

Chiar dacă era noapte, fetiţa vedea pe unde mergea. Ici colo se vedeau câteva case luminate, în schimb tot oraşul era în beznă. Maureen rămăsese singură, orfană şi fără casă. Mătuşa ei trebuia să o ia în custodie, la insistenţele testamentului mamei sale.
Părinţii lui Maureen suferiseră un accident de tren care a zguduit tot Taunton-ul. În toată istoria Massachusetts-ului nu se întâmplase niciodată un accident ca acesta, de aceea Maureen era atât de tristă.
Ce era ea? Doar o copilă inocentă de treisprezece ani, intrată în adolescenţă poate puţin prea devreme. De acum încolo nu va mai avea căldura mamei sale sau vorbele frumoase ale tatălui ei. Era singură.
- De ce eu? începu ea să ţipe. De ce eu?
Niciun răspuns. Era şi normal, nu avea cine să îi răspundă la ora două noaptea.
Maureen a decis să se adăpostească în vechiul depozit de la marginea orăşelului care nici măcar nu mai ştia cum se numea. Spera ca în depozit să găsească un loc pentru ea, unde avea să locuiască măcar câteva zile.
Paşii ei lenţi şi grei se auzeau pe drumul nepavat. Deoarece fetiţa trăise la marginea oraşului, unde nu avea aceleaşi facilităţi ca în centrul Taunton-ului, nu i se părea atât de neobişnuit să doarmă într-un depozit. Familia ei fusese destul de săracă, dar ei trei - Maureen, mama ei, Amanda şi tatăl ei, Craig - formau un trio perfect şi se iubeau foarte mult.

În scurt timp fetiţa a ajuns la depozitul părăsit. Degeaba insistase mama ei ani la rândul să nu se apropie de acea clădire. Acum nu mai era, aşa că Maureen trebuia să se descurce singură.
Aceasta a deschis încet uşa - care nu era încuiată, aşa cum credea - şi a intrat înăuntru. Ar fi vrut să aprindă o lumină, dar probabil că niciun bec nu mergea şi oricine s-ar fi trezit în timpul nopţii ar fi observat lumina şi ar fi alungat-o de acolo.
Fetiţa nu avusese niciodată până acum frică de întuneric, dar această lipsă de lumină o făcea să fie foarte agitată. Credea că un milion de ochi erau îndreptaţi spre ea. Dacă era imaginaţia ei? Dar dacă totuşi nu era?
În scurt timp şi-a găsit un loc cât de cât confortabil pe care avea să doarmă. Depozitul nu i se mai părea ceva atât de urât şi misterios. Poate că o va adăposti tot restul vieţii. Maureen a adormit cu gândul la viitor.

Flăcările au trezit-o pe fetiţă. Văpăile erau atât de aprige încât Maureen simţea cum o apucau de membre, trăgând-o înspre ea. Fumul toxic o împiedica să respire, aşa că fetiţa ştia că nu mai avea mult de trăit.
În ultima secundă de viaţă Maureen a luat o gură mare de aer şi şi-a promis că într-o bună zi se va întoarce.

Capitolul I

Degeaba insistase Brooklyn să nu se mute din Boston. Părinţii ei erau mai hotărâţi ca niciodată să dea viaţa oraşului cu o populaţie aşa de mare pe o viaţă normală, într-un orăşel mai puţin cunoscut. Domnul Stephen Klaus - tatăl lui Brooklyn - era un scriitor excepţional, dar şi un familist convins, iar doamna Kate Klaus o mamă casnică. Brooklyn nu mai avea nici un frate sau o soră, dar şi-ar fi dorit foarte mult. Fetiţa de doisprezece ani era foarte frumoasă, la fel ca mama ei. Ochii ei verzi ca smaraldul, pe care îi moştenise de la Stephen erau fermecători, iar buzele şi nasul erau unele din cele mai perfecte.
Din păcate Brooklyn era prea înfumurată pentru vârsta ei, jignind ani la rând colege mai puţin drăguţe decât ea. Părinţii ei au încurajat-o mereu să fie o persoană mai bună, dar fără folos. De aceea se temeau să îi facă un frăţior sau o surioară pentru că fetiţa putea îl rănească sau să o rănească.
Când familia Klaus a aflat că se va muta în Taunton a fost foarte fericită, înafară de Brooklyn. Era tristă că îşi va părăsi prietenii şi că nu va mai fi la fel de populară ca înainte. Dar asta nu mai conta, părinţii ei luaseră deja decizia.

Casa în care urmau să locuiască fata şi părinţii ei fusese a unui milionar austriac. Acesta se întorsese înapoi în ţara natală, vânzându-şi casa luxuriantă. Dacă Stephen nu ar fi câştigat prea mulţi bani din publicarea cărţilor sale nu şi-ar fi permis niciodată să se mute în acea casă.
Kate ştia că Brooklyn va pleca să exploreze oraşul, lăsându-i pe ei să rezolve cu mutatul.
- Brook, crezi că poţi să ne ajuţi pe mine şi pe tatăl tău să despachetăm lucrurile?
- Nici nu se pune problema. Vreau să explorez oraşul. Pa, mamă.
Kate ştia că fata ei va face ce vrea ea. Nu putea să o schimbe, dar măcar putea încerca.

Deşi casa lor era mare şi luxuriantă, aceasta se afla la marginea oraşului. Brooklyn explorase tot Boston-ul, aşa că Taunton-ul nu părea prea greu de cercetat.
Timp de câteva zeci de minute a admirat fiecare clădire. Păreau foarte învechite şi în ele locuiau probabil oameni săraci, nu ca ea. Probabil şi faima tatălui ei o făcuse atât de înfumurată, deşi Stephen era cel mai modest om de pe pământ.
În timp ce se uita după şcoală, Brooklyn a realizat că se îndepărtase excesiv de mult de casă. Dar nu îşi făcea probleme; avea cea mai fantastică memorie. Se putea întoarce imediat, dar încă dorea să exploreze oraşul. Într-un ungher al străzii, ferit de o casă bej se zărea un depozit. Ceva de care trebuia să se ferească. Asta era o prostie. Nu avea ce să fie în depozit. Fata trecuse de mult peste frica de monstruleţi sau tot felul de creaturi mistice.
Aşa că a decis să intre, fără să ştie în ce se va băga.
__________________________________________________________________________
Next? Very Happy
Şi ţin să spun că nu voi închide fic-ul celălalt. Voi scrie în paralel. Wink


Ultima editare efectuata de catre Electric Kiss. in Vin Apr 16, 2010 10:11 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 4:08 am

First.
Tuuuuu,asa in suspans ma lasasi:|
In tufa:|
Genial,dar stii deja.
Ma enerveaza Brook:-wE egoista si rea.
Si imi pare rau de aia mica,cum o cheama....
Probabil ii face ceva lu' Brook:-?
Gata,tac.
Necst!:x
(sa nu uiti ca am fost prima care ti-a citit si ti-a comentat primul next;Wink )


Ultima editare efectuata de catre ToxicBlood in Sam Feb 20, 2010 4:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 30
Localizare : Vid.

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 4:18 am

Second!

Pare promitator:) si la urma urmei, trebuie sa ne inspiram de undeva:>

Vreau next sa vad ce se intampla. :* Presimt ca o sa vina fantoma lui Maureen Twisted Evil

Krista sa dai edit! Smile
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 7:16 pm

Uuuu , tare prima parte .Imi place .Abia astept sa citesc next-ul ca sunt curioasa . Ficul este super .Sa te tii de el daca poti .
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
the.dazzled.one <3
Jennifer Lee
Jennifer Lee
the.dazzled.one <3


Numarul mesajelor : 541
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 27
Localizare : in the middle of nowhere...

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 7:24 pm

Ne-ai lasat in suspans Very Happy Primul capitol e...Fantastic :X Este chiar interesant si abia astept sa vad ce se mai intampla.Spor la scris!
Sus In jos
http://www.loveandtragedy.wordpress.com
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptySam Feb 20, 2010 10:41 pm

Citat :
Chiar dacă era noapte, fetiţa vedea pe unde mergea. Ici colo se vedeau câteva case luminate, în schimb tot oraşul era în beznă. Maureen rămăsese singură, orfană şi fără casă. Mătuşa ei trebuia să o ia în custodie, la insistenţele testamentului mamei sale.
Parcă citesc Agatha Christie=))
Citat :
În scurt timp fetiţa a ajuns la depozitul părăsit.
Virgulă după "În scurt timp"Smile.
Citat :
Această a deschis încet uşa - care nu era încuiată, aşa cum credea - şi a intrat înăuntru.
"Aceasta" sau "Această fetiţă"Very Happy
Citat :
În ultima secundă de viaţă Maureen a luat o gură mare de aer şi şi-a promis că într-o bună zi se va întoarce.
Fantomă?:x
Citat :
era un scriitor excepţional, dar şi un familist convins iar doamna Kate Klaus o mamă casnică.
Virgulă înainte de "iar".
Citat :
Fetiţa de doisprezece ani era foarte frumoasă, la fel că mama ei.
La fel ca mama ei.
Citat :
Din păcate Brooklyn era prea înfumurată pentru vârsta ei, jignind ani la rând colege mai puţin drăguţe decât ea.
Şi îmi făcusem o părere bună despre ea=))
Citat :
vinzându-şi casa luxuriantă.
"Vânzându-şi"Smile
Citat :
prea mult bani
"Mulţi"
Citat :
- Nici nu se pune problema. Vreau să explorez oraşul. Pa, mamă.
Da câţi ani are asta?
Eu în locu lu mă-sa aşa i-aş da 2=))
Citat :
Aşa că a decis să intre, fără să ştie în ce se va băga.
Next, urgent:X
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyDum Feb 21, 2010 12:29 am

Citat :
Maureen
imi place numele :x
Citat :
Brooklyn
la inceput am crezut ca e vorba de strada Brooklyn =)))

Am un feeling (si nu sunt singura observ) ca fantoma lui Maureen o sa se intoarca si mai am un feeling ca o sa se imprieteneasca cu Brooklyn =)))

next!!!
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyDum Feb 21, 2010 12:43 am

Multumesc pentru observarea greselilor Very Happy pe unele chiar nu le-am vazut aseara Smile).
Citat :
În scurt timp fetiţa a ajuns la depozitul părăsit.
Virgulă după "În scurt timp"Smile.
Nu e nevoie de virgula acolo. Neutral Wink

Citat :
Da câţi ani are asta?
Eu în locu lu mă-sa aşa i-aş da 2=))
Are 12, femeie =)) am precizat Wink

Citat :
Fetiţa de doisprezece ani era foarte frumoasă, la fel ca mama ei.
Iete:P

Citat :
Am un feeling (si nu sunt singura observ) ca fantoma lui Maureen o sa se intoarca si mai am un feeling ca o sa se imprieteneasca cu Brooklyn =)))
:-" nu zic nimic. Smile)

Poate am timp sa scriu in seara asta continuarea. Very Happy Multumesc mult ca cititi >Very Happy<
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyDum Feb 28, 2010 5:20 pm

Deci pana la urma ai avut sau nu timp de continuarea aia amarata?:-w
Vreau sa citesc sa vad ce se petreceeeeeeeee:x
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyLun Mar 01, 2010 3:09 am

Uşa s-a deschis brusc, iar Brooklyn a simţit cum o apucă frica. Ştia că o pereche de ochi o priveau - sau poate mai multe. De ce nu stătuse acasă? De ce nu îşi ajutase părinţii? Acestea erau întrebări care nu îşi mai aveau rostul în circumstanţele date.
Sângele îi îngheţă în vene şi putea chiar să îşi audă respiraţia sacadată. Simţea că prezenţa era atât de aproape de ea încât putea să o atingă. Chiar a avut un impuls să întindă mâna după entitatea pe care o simţea, dar pe care nu o vedea.
- Este cineva aici? zise ea atât de tare încât ecoul se auzise chiar şi în cealaltă parte a depozitului.
Nici un răspuns.
Brook ştia din filme că fantomele nu vorbeau, dar acum nu mai era aşa de convinsă. I se părea că cineva de acolo, din întuneric, avea să vină şi o să o omoare.
Copilării, îşi spuse fata.
Dar ştia că nu erau de fapt copilării. Îi era atât de frică încât paralizase.

Stephen începuse să se îngrijoreze. Niciodată fiica lui, în Boston, nu pleca pentru atâta timp. Era deja vremea cinei şi Brooklyn încă nu se întorsese.
- Kate, crezi că Brook o să mai întârzie mult? spuse Klaus vizibil îngrijorat.
- Stai liniştit, vine ea. Şti că nu poate sta prea mult timp fără mâncare, zise Kate rânjind.
- Cred că ai dreptate. Dar sper că nu o să mai întârzie mult - ştie doar că nu îmi place să lipsească prea mult timp de acasă.
- E aproape adolescentă, Stephen. Are nevoie de mai mult spaţiu.
- Nu vreau să fie încă adolescentă, începu Klaus să râdă. Îmi place să fie fetiţa mea. Nu vreau încă să plece.
- Nu o să plece încă. Mai are de aşteptat câţiva ani.

Brook îşi dădu seama cât de târziu se făcuse. Cu toate astea, parcă ceva o ţinea în acel depozit. Ceva o atrăgea şi nu o lăsa să plece. Într-un sfârşit, fata şi-a făcut curaj şi a mişcat piciorul drept. Nimic. Apoi a mişcat şi piciorul stâng. Iarăşi nimic. Ochii nu o mai urmăreau, de parcă aceştia o ţinuseră pe loc, iar acum îi dădeau permisiunea să plece.
Brooklyn şi-a făcut curaj şi a deschis uşa mare de lemn a depozitului. A aruncat o privire fugară înăuntru - de parcă aştepta ca cineva să o invite înapoi - şi începu să fugă spre casă, dându-şi seama cât de mult întârziase.

- Domnişoară, sper că îţi dai seama că o să fi pedepsită.
Lui Stephen nu îi plăcea să îşi pedepsească fiica, dar ştia că soţia lui nu ar fi pedepsit-o în veci. Era prea protectivă cu ea, iar Kate ştia asta.
- Dar, tată...
- Nici un dar, Brooklyn! Dacă aşa am spus, aşa rămâne. Acum du-te şi mănâncă, apoi te duci în camera ta şi te gândeşti la ce ai făcut.
Din fericire pentru Stephen, fata s-a conformat, fără a mai zice nimic.
- Crezi că am fost prea dur cu ea? zise bărbatul după ce fu sigur că Brook plecase din sufragerie.
- Nu ai fost dur...zise Kate aşezându-se pe canapea. Stephen ştia că minţea, pentru că bătea cu piciorul în podea.
- Kate...ştiu că minţi.
- E chiar atât de evident? zise ea zâmbind. Şti ce părere am eu despre pedepse.
- Ştiu. Mai bine am merge la culcare, zise el, iar Kate dădu din cap în semn de aprobare.
__________________________________________________________________________

Scuzaţi eventualele greşeli. Sper să vă placă. E proaspăt scos din cuptor. :>
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyLun Mar 01, 2010 3:03 pm

First:X
Edit:Lol,ce ciudat:|
Si cat de tare e maica-sa:xNu o pedepseste deloc:|Vreau si eu=))
Si abia astept sa vad ce-i mai fac fantomele lu' Brook:>
Next:*
Sus In jos
the.dazzled.one <3
Jennifer Lee
Jennifer Lee
the.dazzled.one <3


Numarul mesajelor : 541
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 27
Localizare : in the middle of nowhere...

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyMar Mar 02, 2010 3:41 am

Second.
Uuuu,interesant :X Imi place Very Happy Brook nu mi se mai pare asa de rautacioasa ca la inceput...Abia astept sa vad ce se mai intampla :d
Next <3
Sus In jos
http://www.loveandtragedy.wordpress.com
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyDum Mar 07, 2010 2:23 am

Third
Stiu ca am zis ca dau sapt trecuta, dar noah:-"
Citat :
Chiar a avut un impuls să întindă mâna după entitatea pe care o simţea, dar pe care nu o vedea.
"Chiar" nu prea se potriveste acolo... adica mie mi se pare ca nu:-??
Citat :
Nici un
Niciun
Citat :
- Nici un dar, Brooklyn! Dacă aşa am spus, aşa rămâne. Acum du-te şi mănâncă, apoi te duci în camera ta şi te gândeşti la ce ai făcut.
Niciun
Ca toti adultii8-|

Next:*
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 30
Localizare : Vid.

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyLun Mar 08, 2010 4:52 am

Citat :
Brook ştia din filme că fantomele nu vorbeau, dar acum nu mai era aşa de convinsă. I se părea că cineva de acolo, din întuneric, avea să vină şi o să o omoare.
Saaadic:))

Citat :
- Nici un dar, Brooklyn! Dacă aşa am spus, aşa rămâne. Acum du-te şi mănâncă, apoi te duci în camera ta şi te gândeşti la ce ai făcut.
Bine i-a facut! Cine o pune sa umble prin depozite parasite? Smile)

Citat :
A aruncat o privire fugară înăuntru - de parcă aştepta ca cineva să o invite înapoi
Poate chiar vroia. Copil nebun!Smile)
As fi fugit de acolo imediat cum as fi vazut ca e intuneric. :-s Da` sa ma mai uit inapoi Smile)Smile)

NeeeeeeeXXXtttttttttttt
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] EmptyVin Apr 16, 2010 10:08 pm

Imi pare rau, dar voi lua o pauza cu acest fic.
Intai sa treaca evaluarile nationale, sa pot respira usurata. O sa am timp destul sa continui ficul, dar nu acum.
Fic inchis.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Fire Destiny[DROPPED] Empty
MesajSubiect: Re: Fire Destiny[DROPPED]   Fire Destiny[DROPPED] Empty

Sus In jos
 
Fire Destiny[DROPPED]
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Monster[DROPPED]
» No choice [DROPPED]
» Clepsidra Iubirii [DROPPED]
» Secrete cunoscute...[Dropped]
» Dincolo de moarte[DROPPED]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Creativitate :: Fan-fic :: Completed/Dropped-
Mergi direct la: