Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Semnificatia copertii

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Aug 21, 2009 2:13 am

Stephenie Meyer : În final, ZORI DE ZI despre care pot să spun că este exact ce mi-am dorit. Şi am fost foarte fericită când am văzut coperta, felul cum a evoluat. Există două motive pentru care coperta asta poate fi luată drept coperta pentru întreaga serie. Pentru că o vedem pe Bella stând în fundal, pionul, cel mai slab jucător, şi apoi progresează până ajunge cel mai puternic jucător de pe tabla de şah, regina. De asemenea este perfectă pentru ilustrarea ultimului volum deoarece am ştiut că totul va deveni un joc mental. Ce poate reprezenta un joc mental mai bine decât un joc de şah? Şi aşa am vrut sa redau sfârşitul poveştii.

Credite: Shauki's book case
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyJoi Aug 27, 2009 2:16 pm

Asta este semnificatia care mi-a placut cel mai mult...este cea mai sugestiva dupa mine. Este foarte amanuntita descrierea...cred ca si de asta imi place Zori de zi cel mai mult dintre toate Very Happy
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Alien
Bitten Vampire
Bitten Vampire
Alien


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 08/09/2009

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Sept 08, 2009 7:06 pm

E geniala coperta! Si semnificatia pe masura, nu cred ca exista vreo coperta mai semnificativa pentru carte.
Sus In jos
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyJoi Sept 10, 2009 5:38 pm

Exact,aceasta este si semnificatia mea favorita dintre toate!Stephenie e un geniu!:XCoperta arata pur si simplu minunat!Nu mi-as dori alta coperta in locul asteia!:XO ador!:X
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptySam Sept 26, 2009 1:49 am

O parte dintr-un articol de pe Wikipedia:

Coperta şi semnificaţia titlului. Renesmee

Coperta reprezintă o metaforă în privinţa progresului Bellei de-a lungul seriei; ea începe prin a fi cel mai slab element din poveste, pionul, şi sfârşeşte prin a fi cel mai puternic, regina. Titlul se referă la debutul vieţii Bellei ca vampir.

În ceea ce priveşte numele straniu al lui Renesmee, Meyer a scris „Nu puteam să îi spun Jennifer sau Ashley. Cum numeşti cel mai deosebit copil din lume? M-am uitat pe multe site-uri cu nume de copii. În cele din urmă am realizat că nu exista niciun nume omenesc potrivit pentru ceea ce îmi doream, aşa că am inventat unul.”
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyLun Mai 17, 2010 7:25 pm

Iata ce spune Stephenie despre "Breaking Dawn":

Despre titlu:
titlul se refera la inceputul vietii de vampir a Bellei.

Despre coperta: coperta este o metafora pentru progresul Bellei pe parcursul tuturor cartilor. A inceput ca cel mai slab jucator pe placa: pionul(slab cel putin fizic, in comparatie cu vampirii si varcolacii) si a terminat cea mai puternica: regina. In final, prin Bella castiga familia Cullen.
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Mai 18, 2010 4:26 am

Hmmm...Nu m-am gandit chiar asa.
Dar ce conteaza e ca imi place coperta si ca n-as schimba-o pentru nimic in lume.E expresiva si atata ii trebuie.
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Mai 21, 2010 7:34 pm

ToxicBlood a scris:
Hmmm...Nu m-am gandit chiar asa.
Dar ce conteaza e ca imi place coperta si ca n-as schimba-o pentru nimic in lume.E expresiva si atata ii trebuie.

Corect. Doar ca eu mi-am cam dat seama ce inseamna.
Pana la urma expresivitatea copertii conteaza cam 50% din carte. Trebuie sa iti inspire acel ceva, dar si continutul este foarte important.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii Empty

Sus In jos
 
Semnificatia copertii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia numelui tau
» Semnificaţia numelor personajelor.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Twilight Saga Books :: Breaking Dawn(Zori de zi)-
Mergi direct la: