Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Semnificatia copertii

In jos 
+3
Ale.
Bibishor
suicide.blonde
7 participanți
AutorMesaj
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Aug 21, 2009 2:07 am

Stephenie Meyer a afirmat că mărul de pe copertă reprezintă fructul interzis din cartea Geneza. Acesta simbolizeaza iubirea dintre Bella şi Edward, care este interzisă, similară fructului din Copacul cunoaşterii binelui şi răului, lucru evidenţiat de citatul din Geneza 2:17 care deschide cartea. De asemenea reprezintă alegerea.

Credite: WIkipedia
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Bibishor
Not a Vampire
Not a Vampire
Bibishor


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 21/08/2009

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyDum Aug 23, 2009 12:33 am

mie mi se pare foarte bine aleasa coperta,nu ma puteam gandi la ceva mai reprezentativ.
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyJoi Aug 27, 2009 1:43 pm

Coperta AMURG semnifică ideea de a alege. Reprezintă o ofertă. Vei alege acel măr? Merele au o poveste lungă. Este o mare posibilitate să fie otrăvit. Asta a fost o idee interesantă. Va afla Bella despre această nouă lume sau este fericită cu felul în care trăieşte? Bineînţeles că ştim cu toţii ce a ales.

Preluat dintr-un interviu cu Stephenie Meyer.
Sursa : shaukisbookcase.wordpress.com
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Alien
Bitten Vampire
Bitten Vampire
Alien


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 08/09/2009

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Sept 08, 2009 4:12 am

Marul e Edward care e o surpriza [ Andreea Marin :> ].


Mie-mi place mai mult prima coperta decat cea cu Rob si Kristen.
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Sept 11, 2009 8:19 pm

Smile) ai zis-o,Alien Razz
Cam asa ar fi :>
Si mie tot prima coperta...e cea originala si are o semnificatie. Este mult mai draguta si imi pare bine ca Stephenie s-a implicat in design-ul copertii.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Milki
Not a Vampire
Not a Vampire
Milki


Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Braila

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyLun Feb 08, 2010 5:51 pm

Interesanta,defapt geniala coperta.:xAm mai inteles ca marul este simbolul eternitatii..deci semnifica multe.
Sus In jos
Lor FCD
Not a Vampire
Not a Vampire
Lor FCD


Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 36
Localizare : Timisoara

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMier Feb 10, 2010 11:30 pm

Da !
Coperta Twilight este foarte potrivita.
Am vazut insa pe net (cautand poze si asa) o poza interesanta cu posibila carte Midnight Sun.. care este cam aceiasi ca si Twilight, numai ca in loc de mar este un trandafir.. Smile
Mie una imi place la nebunie ideea, daca ar fi chiar asa !
Postez si un link cu poza (sper sa mearga):
http://blogs.saschina.org/caroline02pd2016/files/2009/09/midnightsun.png
Sus In jos
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyJoi Feb 11, 2010 12:31 am

E foarte posibil ca să fie fan-made, pentru că încă nu e gata Midnight Sun.
Dar e drăguţă coperta:).
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Feb 12, 2010 10:30 pm

Aa, eu nu am mai vazut coperta aceasta. E fan-made 100%, pentru ca asa cum a zis si Dia, cartea inca nu a fost publicata si nici macar terminata.
Dar ar fi o idee buna ca si coperta. :*
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptySam Feb 13, 2010 5:11 am

Da,chiar este fan-made,intr-adevar.
Dar e genial oricum!:x
Asa imi plac trandafirii...
Trandafiri+Twilight=Loveeee:x
Chiar arata bine:-?
Mersi pentru poza:*
Sus In jos
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMier Mai 05, 2010 10:34 pm

S-a tradus de pe site-ul lui Stephenie explicatiile ei legate de coperta si numele cartii "Twilight".

Despre coperta: marul de pe coperta reprezinta "fructul interzis". Am folosit citatul din Geneza pentru ca imi placea fraza "fructul cunoasterii binelui si a raului". Nu cu asta se alege Bella in final? Lucrul cel mai dragut legat de mar este ca are foarte multe simboluri. Avem marul in "Alba ca Zapada", o muscatura si ramai pentru totdeauna inghetat intr-o stare de nu-chiar-moarte... Apoi Paris si marul de aur din mitologia greaca - cat de multe rele a initiat asta. Merele sunt niste fructe foarte versatile. In final, imi place simplitatea pozei. Mie imi spune: alegere.

Despre nume: "Twilight" nu a fost cea mai usoara carte de numit. Initial, am numit-o "Forks", in lipsa de o idee mai buna. Primul lucru pe care m-a sfatuit agentul meu a fost sa schimb numele. Ne-am jucat cu multe nume insa niciunul nu parea sa se potriveasca. Am cautat prin mail-uri timp de o saptamana. Cuvantul "Twilight" era pe o lista a cuvintelor "cu atmosfera" pe care i-am trimis-o agentei. Desi cuvintele astea erau menite pentru a fi folosite in combinatie cu altele, "Twilight" s-a remarcat, atat mie cat si ei. Am decis sa-l incercam, iar dupa o perioada, a mers pentru amandoua. Nu este perfect, sincera sa fiu, nu cred ca exista un titlu perfect pentru aceasta carte (sau daca exista, nu l-am auzit). Cand ma uit la titlurile din alte tari (ex: Germania: Bis zum Morgengrauen adica "Pana la rasarit" sau "Muscatura" daca mai adaugi un "s" sa devina "Biss"; Finlanda "Temptation"; Franta "Fascination" si Japonia, care a impartit cartea in trei volume "Baiatul pe care-l iubesc este vampir", "Sangele are gust de tristete" si "Familia vampirilor in intuneric"), s-ar putea sa am dreptate. (Atat "New Moon" cat si "Eclipse" au fost denumite mult mai usor, iar titlurile se potrivesc mult mai bine.)
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Mai 07, 2010 3:12 pm

Mie imi plac numele cartilor asa cum sunt. Sunt simple, dar au o semnificatie mare. Multe tari au alte nume, ma rog, adica le-au tradus cum au crezut si ei ca ar fi tare.
Citat :


Atat "New Moon" cat si "Eclipse" au fost denumite mult mai usor, iar titlurile se potrivesc mult mai bine.
Corect. Smile
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii Empty

Sus In jos
 
Semnificatia copertii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia numelui tau
» Semnificaţia numelor personajelor.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Twilight Saga Books :: Twilight(Amurg)-
Mergi direct la: