Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Semnificatia copertii

In jos 
+3
Ale.
Corynelle;x
suicide.blonde
7 participanți
AutorMesaj
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Aug 21, 2009 2:06 am

Stephenie Meyer a spus că floarea de pe copertă nu are nicio semnificaţie în povestea ei, arătând că ea nu a fost în niciun fel implicată în designul coperţii[2].

Titlul se referă la cea mai întunecată dintre fazele lunii, indicând astfel faptul că Bella trece printr-o perioadă întunecată din viaţa ei.

Credite: Wikipedia
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 30

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptySam Aug 22, 2009 12:13 am

welll...prima data cand am vazut coperta am crezut ca e o garoafa plina de sange...dar dupa ce m-am mai informat mi-am dat seama ca nu e aja....
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyJoi Aug 27, 2009 1:58 pm

Apoi avem LUNĂ NOUĂ, o adorabilă floare ciufulită care nu are nici cea mai mică semnificaţie. Nu a fost alegerea mea; cineva de la editură a crezut că este o foarte interesantă combinaţie de culori. Şi nu m-am opus.

Provine dintr-un interviu cu Stephenie Meyer.
Sursa : shaukisbookcase.wordpress.com
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
M.P.A
Tiny Vampire
Tiny Vampire
M.P.A


Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 26/08/2009
Localizare : Bucharest

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Sept 01, 2009 8:27 pm

Eu am crezut prima data ca este o lalea : ))

Dar se pare ca nu semnifica nimic...

Naspa : ))
Sus In jos
Alien
Bitten Vampire
Bitten Vampire
Alien


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 08/09/2009

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Sept 08, 2009 4:34 am

Hmn... eu as spune ca in perioada asta Bella e la fel de fragila si de vulnerabila ca o floare, unei garoafe ii poti rupe usor petalele iar pe Bella o poti rani usor. Ma rog nu numai pe Bella si pe Edward.
Sus In jos
vampire.perfectdoll
Not a Vampire
Not a Vampire
vampire.perfectdoll


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMar Sept 08, 2009 5:14 am

Hmm, interesant faptul ca acea floare nu semnifica nimic. Am crezut ca copertile sunt alese si de Stephenie, deoarece coperta fiecarei carti pare sa se potriveasca .
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Sept 11, 2009 8:25 pm

Nu. Este chiar o garoafa [mi-am dat seama dupa ce m-am holbat putin la coperta. ] Si ce ai spus tu, Alien, este adevarat. Petalele se pot rupe usor... iar cum a zis Stephenie, este o combinatie interesanta de culori. Din cate am obsevat, are si putin albastru[ sau vad eu prost? in partea dreapta a florii ]
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyDum Oct 04, 2009 3:41 pm

Oricum ar fi,mie imi place!
Cu semnificatie sau fara,oricum tot cool ramane!
Plus ca pe mine nu ma intereseaza coperta,ci ce e inauntru!
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyDum Oct 04, 2009 7:41 pm

Krista a scris:
Oricum ar fi,mie imi place!
Cu semnificatie sau fara,oricum tot cool ramane!
Plus ca pe mine nu ma intereseaza coperta,ci ce e inauntru!

Sa mai zic ca te aprob? Smile) nu e nevoie...Very Happy spui niste lucruri...pacat ca nu le zic eu inaintea ta >Razz
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyMier Mai 05, 2010 11:25 pm

S-a tradus si in romana, ceea ce scrie pe site-ul lui Steph despre coperta si titlul cartii "New Moon".

Despre coperta: Este o lalea. Daca ati citit explicatia legata de coperta Twilight, stiti ca marul de pe coperta a insemnat multe pentru mine si am participat activ la procesul de alegere a copertii. Totusi, acea experienta este exceptia care confirma regula in lumea publicatului. De retinut daca vreti sa va apucati de o cariera ca scriitor: multe lucruri la care te astepti sa fie sub controlul tau, nu sunt. Copertile, de exemplu. Ele de obicei raman la datoria editorului si a celor de la departamentul de marketing si vanzari. Asa ca nu stiu ce reprezinta laleaua - nu am avut nimic de-a face cu asta.

Despre titlu: termenul de "Luna Noua" (New Moon) se refera la acea faza a lunii, opusa lunii pline. Este atunci cand soarele se afla la cealalta parte a lunii si de aceea partea ei mai stralucitoare nu mai e vizibila de pe Pamant. Este noaptea cea mai intunecata. "New Moon" este cea mai intunecata perioada din viata Bellei.
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii EmptyVin Mai 07, 2010 3:14 pm

Stiu si eu ca Steph nu a avut ideea cu laleaua. De fapt, nici eu nu inteleg care e problema cu ea :-? Putea mai bine sa puna o poza cu o luna "noua", asa cum a prezentat si ea in titlu. Cred ca ar fi fost mai potrivit, dar ce stiu eu?Smile)
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Semnificatia copertii Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia copertii   Semnificatia copertii Empty

Sus In jos
 
Semnificatia copertii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia numelui tau
» Semnificaţia numelor personajelor.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Twilight Saga Books :: New Moon(Luna noua)-
Mergi direct la: