Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Semnificatia numelui tau

In jos 
+12
ToxicBlood
Milki
the.dazzled.one <3
Active Fusion
×ღ×|Never.Alone
vampire.perfectdoll
M.P.A
Aeon
Raindrop.
suicide.blonde
Corynelle;x
Ale.
16 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMier Aug 19, 2009 2:56 am

Ce semnificatie are numele tau? Ti se pare special?
La mine:
Name : Alexandra
Gender: Feminine
Usage : Greece
From Alexandros= protector al barbatilor / al oamenilor.
Si Raluca
Gender : Feminine
Usage: Romania
Prenume modern, Raluca este diminutiv de la Ralu, fiica domnitorului Ioan Caragea.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 30

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMier Aug 19, 2009 4:10 pm

CORINA [greaca] kore = fecioara
imi ador numele...mi se pare foarte special..si nu l-as schimba pentru nimik un lume:X:X Embarassed
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMier Aug 19, 2009 4:24 pm

DIANA - de la "diviana", nume latin pentru "zeita".
omg:))
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 30
Localizare : Vid.

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Aug 20, 2009 5:33 pm

Bianca.
Intrat in limba romana din italiana, numele Bianca, a carei semnificatie se refera la culoarea alb, confera posesoarei sale o fire calda, optimista si foarte increzatoare.
Ea are intotdeauna speranta, oricat de vaga si de nerealista, ca exista o cale de iesire din orice situatie. Are oroare de incertitudine si traieste pe principiul sfarsitul groazei este preferabil groazei fara sfarsit. Cu alte cuvinte, prefera sa afle un adevar, oricat de dureros, decat sa traiasca in indoiala si sa se intrebe la nesfarsit ce este fals si ce nu.
Mai mult decat atat, va da celor din jur senzatia ca totul este foarte usor si ca eforturile pentru atingerea unui scop sunt complet nesemnificative.

Absolut adevarat:x
Imi place numele meu:)
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Aeon
Not a Vampire
Not a Vampire
Aeon


Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 20/08/2009

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyVin Aug 21, 2009 7:28 pm

Andreea - vine de la Andreas care in limba greaca inseamna "razboinica" Very Happy
Sus In jos
M.P.A
Tiny Vampire
Tiny Vampire
M.P.A


Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 26/08/2009
Localizare : Bucharest

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMier Aug 26, 2009 9:19 pm

Forma feminina a numelui Miron - la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.

mama,ce sfanta sunt lol!
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Aug 27, 2009 1:32 pm

So... Smile Numele voastre sunt identice cu numele pe care le au prietenele mele sau colegele mele :"> Corina a fost o buna prietena a mea.
Diana Andreea- asa o cheama pe o colega Wink)
Bianca - tot o colega
Miruna- vecina mea
Smile Ce coincidenta... Smile
Apropo, chiar imi place numele voastre...si ale mele Very Happy
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
M.P.A
Tiny Vampire
Tiny Vampire
M.P.A


Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 26/08/2009
Localizare : Bucharest

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Aug 27, 2009 3:22 pm

Corect,avetzi niste nume foarte frumoase:*:*:*
Sus In jos
vampire.perfectdoll
Not a Vampire
Not a Vampire
vampire.perfectdoll


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Sept 08, 2009 5:21 am

Heei sunt noua aici. Numele meu e Anda si am cautat de multe ori semnificatia acestui nume, dar nu am gasit nimic. Daca e cineva care stie ceva sa imi spuneti si mie. Shocked
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Sept 08, 2009 2:36 pm

Deci...am gasit la Anda asa...
Anda-Prescurtare de la forma masculina Alexandros= protector al barbatilor / al oamenilor.
Deci e o prescurtare de la Alexandra. Smile
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
vampire.perfectdoll
Not a Vampire
Not a Vampire
vampire.perfectdoll


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Sept 08, 2009 7:18 pm

Multumesc >:d< " Protector al barbatilor " sigur nu sunt Smile)) . Si daca numele celorlalte fete sunt identice cu ale prietenelor tale, numele meu e aproape identic cu al tau .
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Sept 08, 2009 8:08 pm

Nu ai pentru ce Wink
Asa e si la mine Very Happy
Coincidenta, ce sa-i faci.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyVin Noi 06, 2009 4:58 pm

Laura
De la "laurus" ( „ tufa de dafin/laur” ) sau de la "originar din Laurentum" (localitate veche lânga Roma). Este forma feminină a numelui latin târziu Laurus, care însemna „dafin”. În Roma antică, frunzele de dafin erau folosite pentru a alcătui ghirlandele învingătorilor. Sfânta Laura a fost o martiră spaniolă din secolul IX care a fost aruncată într-un vas plin cu plumb topit de către mauri. O altă purtătoare vestită a fost Laura Secord, o eroină canadiană în timpul războiului din 1812. LEONARD
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyVin Noi 06, 2009 8:27 pm

Ashley a scris:
Laura
De la "laurus" ( „ tufa de dafin/laur” ) sau de la "originar din Laurentum" (localitate veche lânga Roma). Este forma feminină a numelui latin târziu Laurus, care însemna „dafin”. În Roma antică, frunzele de dafin erau folosite pentru a alcătui ghirlandele învingătorilor. Sfânta Laura a fost o martiră spaniolă din secolul IX care a fost aruncată într-un vas plin cu plumb topit de către mauri. O altă purtătoare vestită a fost Laura Secord, o eroină canadiană în timpul războiului din 1812. LEONARD

Frumos . Chiar frumos. Pe cea mai buna prietena de-a mea de la gradinita o chema Laura. Iubeam numele asta atunci. Il iubesc si acum :x Esti fericita posesoare a unui prenume care imi place :x
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 1:23 am

Nu stiam sa stii . S mie imi place Numele Laura si nu stiam ce semnificatie are pana cand nu am cautat si a vazut .
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 1:29 am

Ashley a scris:
Nu stiam sa stii . S mie imi place Numele Laura si nu stiam ce semnificatie are pana cand nu am cautat si a vazut .

>Very Happy<
Si mie :X e chiar foarte frumos. Cum te mai cheama? Poate mai gasim o semnificatie...daca mai ai un prenume.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 1:30 am

Mai sunt si Sfanta Marie . Imi place si acest nume .Am doua zile de sarbatorit .Una de nume si ziua de nastere .
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 1:41 am

Ashley a scris:
Mai sunt si Sfanta Marie . Imi place si acest nume .Am doua zile de sarbatorit .Una de nume si ziua de nastere .

Uu. Maria...imi place numele :x
Si eu sarbatoresc la fel...ziua de nastere pe 9 decembrie si pe 30 august Sf. Alexandru...desi nu e cu cruce rosie Very Happy dar merge.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 1:42 am

Eu pe 20 septembrie ziua de nastere si pe 15 ziua de nume .Dar stii ca sunt doua , le fac pe amandoua Sfintele Marii
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 2:03 am

Ashley a scris:
Eu pe 20 septembrie ziua de nastere si pe 15 ziua de nume .Dar stii ca sunt doua , le fac pe amandoua Sfintele Marii

Wow. Stiu Very Happy prietena mea cea mai buna are tot numele Maria Very Happy si o sarbatoresc de 2X pe an Smile) norocoasa...la fel ca tine.

>;D<
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Noi 08, 2009 2:08 am

Da de obicei la prima Sf.Marie o sunt la bunic si o fac cu fetele de acolo , a doua o fac cu parintii in familie iar ziua de nastere cu colegii
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Active Fusion
Graphician Vampire
Graphician Vampire
Active Fusion


Numarul mesajelor : 804
Data de inscriere : 04/12/2009
Varsta : 32
Localizare : Tecuci

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyDum Dec 06, 2009 4:10 am

Andreea vine de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic"

De origine greaca, numele Andrei inseamna barbatie si este considerat, datorita unuia dintre cei mai importanti apostoli, patronul lupilor. Ziua Sfantului Apostol Andrei are pentru romani si pentru multe dintre popoarele balcanice numeroase semnificatii, dintre care unele mistice.


Este motivul pentru care cel care poarta numele Andrei face parte din categoria oamenilor care poseda al saselea simt. Multi dintre nativi nu sunt constienti de acest lucru, dar au adesea capacitatea de a-i uimi pe cei din jur cu ascutita lor intuitie. Fire timida da impresia ca nu are pareri proprii si cunostinte in niciun domeniu. In realitate, considera inutil si uneori chiar jignitor sa impuna altora opiniile si dorintele sale.
Tinde sa compenseze nevoia de afectivitate prin excese, cele mai multe dintre ele alimentare, astfel incat exista riscul unui aparat urinar sensibil.
Sus In jos
http://active-fusion.webs.com
the.dazzled.one <3
Jennifer Lee
Jennifer Lee
the.dazzled.one <3


Numarul mesajelor : 541
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 27
Localizare : in the middle of nowhere...

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Dec 10, 2009 1:33 am

BIANCA
Gender: Feminine

Usage: Italian, Romanian

Pronounced: BYAHN-kah (Romanian) [key]

Italian cognate of BLANCHE. Shakespeare used characters named Bianca in 'Taming of the Shrew' (1593) and 'Othello' (1603).
Sus In jos
http://www.loveandtragedy.wordpress.com
Milki
Not a Vampire
Not a Vampire
Milki


Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Braila

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyLun Feb 08, 2010 5:03 pm

Ioana- de la "Yochana", nume evreiesc, insemnand "binecuvântarea Domnului"

Smile)Wink)
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyVin Feb 12, 2010 10:22 pm

Imi plac prenumele voastre. Wink
Am gasit inca ceva despre al doilea prenume al meu, si anume Raluca:
RALUCA [greaca] = glorie, Hera.
Asta inseamna ca ma fac scriitoare?Smile)

ALEXANDRU
Devenit celebru datorita regelui macedonean Alexandru cel Mare, numele este mult mai vechi si are origine greaca. Este format din combinarea a doua cuvinte, traducandu-se prin care apara pe oameni.


Posesorul acestui prenume este un barbat independent, cu multa incredere in fortele proprii si uneori chiar orgolios. Cu toate ca are o minte iute si este abil in rationamente intelectuale, se descurca foarte bine in munca fizica, pentru ca stie in mod instinctiv care ii sunt limitele si cum sa isi dozeze eforturile. Are idei si pareri foarte clare despre aproape orice, iar acestea sunt, in general, bazate pe o buna informare. Odata format, caracterul lui Alexandru se va modifica de-a lungul timpului foarte putin si, oricum, nu in profunzime.

Asta e pentru Alexandru. Dar se aplica si la Alexandra.

Si acum si pentru voi Wink
CORINA
De provenienta greaca, unde Kore era alta denumire a zeitei Persefona si avea sensul de fecioara, s-a transformat in forma de diminutiv Korinna, insemnand fetita.


Indiferent de trasaturile fizice si de modificarile aparute la acest nivel datorita varstei, persoana care poarta acest nume va avea un aer princiar, o atitudine nobila in miscari, manifestata poate prin mers, prin gesturi sau prin felul de a vorbi.
Este o persoana mai degraba sfioasa si introvertita, chiar daca, pentru a-si disimula timiditatea are un comportament exuberant. Are multa imaginatie si, posedand inclinatii artistice, poate chiar urma o cariera muzicala sau in teatru, avand un bun potential negativ.


BIANCA
Intrat in limba romana din italiana, numele Bianca, a carei semnificatie se refera la culoarea alb, confera posesoarei sale o fire calda, optimista si foarte increzatoare.


Ea are intotdeauna speranta, oricat de vaga si de nerealista, ca exista o cale de iesire din orice situatie. Are oroare de incertitudine si traieste pe principiul sfarsitul groazei este preferabil groazei fara sfarsit. Cu alte cuvinte, prefera sa afle un adevar, oricat de dureros, decat sa traiasca in indoiala si sa se intrebe la nesfarsit ce este fals si ce nu.
Mai mult decat atat, va da celor din jur senzatia ca totul este foarte usor si ca eforturile pentru atingerea unui scop sunt complet nesemnificative.


Nu am gasit asta decat la prenumele ce incep cu A,B,C. Sad nu am gasit pe acel site de unde le-am luat si alte prenumele de la D incolo.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptySam Feb 13, 2010 5:08 am

Pai si ''Cristina'' nu ai gasit?Very Happy
Adica,chiar nu stiu ce semnifica.
Tot ce stiu e ca vine de la ''Cristos''(Hristos)In rest...Tufa:-??
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptySam Feb 13, 2010 5:19 am

Am gasit, dar am uitat sa pun. Sorry.

CRISTIAN
Nume frecvent intalnit in majoritatea popoarelor, isi are originea in limba latina, insemnand urmasul lui Cristo. El ofera purtatorului sau un caracter altruist, dar si intr-un fel copilaros.


Exista un adevar pe care Cristian nu il invata sau, mai bine zis, refuza sa-l accepte pana la sfarsitul zilelor sale: acela ca oamenii pot fi rai si ca ii pot rani pe altii cu buna stiinta. Aceasta naivitate este in unele momente ale vietii scump platita, fiindca se expune singur unor situatii in care preia din plin loviturile date de altii, ceea ce il poate duce la insingurare, chiar la izolare de restul lumii, indiferent daca are grija ca zbuciumul sau interior sa nu se afle.
Din pacate, nu isi gaseste intotdeauna calea cea mai potrivita pentru a-si comunica sentimentele sau chiar considera ca acestea sunt de la sine intelese.


Inca ceva despre numele meu:
Alexandru
Numele Alexandru implica creativitate si originalitate, independenta, incredere in sine. Ii place sa ia initiativa si e inclinat catre activitatea fizica. Nu e dispus sa renunte la opiniile si punctele sale de vedere de dragul celorlalti, nu accepta compromisuri si nici sa lucreze intr-o slujba umila impotriva vointei sale. Cei din jur accepta cu greu firea sa dominatoare si, adesea, certareata.

Mama mia :x ce se potriveste. Very Happy

http://forum.famouswhy.ro/index.php?showtopic=3417 - aici cateva prenume...nu's prea multe. Sad
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Jinx
Alexiss Elenna Abrams
Alexiss Elenna Abrams
Jinx


Numarul mesajelor : 2724
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti .

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptySam Mar 13, 2010 2:19 am

ANA [ebraica] channah = favoare, mila
MARIA / MARICA / MARITZA [ebraica] mare de amaraciune, [egipteana] iubit
ALEXANDRU [greaca] Alexandros = aparatorul; alexein = a apara, a veni in ajutor.

si ce scrie pe brelocul de la chei Smile)
Ana:Derivat din numele ebraic "Hannah",nume regal de conducator.O femeia puternica,cu o vointa deosebita.Intodeauna un izvor nesecat de idei,cu un caracter pozitiv.Independenta si idealista.
Sus In jos
http://jinxxgirl.tumblr.com
addictedTOmusic
Not a Vampire
Not a Vampire
addictedTOmusic


Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 18/03/2010
Varsta : 27
Localizare : In the midle of Hell.

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Mar 18, 2010 5:50 pm

ARIANA:X.
I love my name:X.
Nu-i gasiti nicio semnificatie asa ca va spun eu b-).
Ariana a fost zeita intelepciunii a arienilor[asa se numeau nemtii in antichitate]. Ăia erau 'perfecti':x. Blonzi si cu ochii albastrii:>.

Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro
miss.Duhamel!
Chad Murray
Chad Murray
miss.Duhamel!


Numarul mesajelor : 5566
Data de inscriere : 30/03/2010
Varsta : 31
Localizare : aici :X

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Mar 30, 2010 10:56 pm

andreea teodora e numele meu
ANDREEA / ANDREI
- de la “Andreas”, nume masculin grecesc care inseamna “razboinic”
TEODOR/TEODORA
- (gr. “theodor”) - “darul Domnului”. Provine de la numele grecesc Theodoros , care înseamnă “darul lui Dumnezeu” de la cuvintele greceşti theos –“Dumnezeu” si doron – “dar”. Acesta a fost numele pe care l-au avut mai mulţi sfinţi si papi.
Sus In jos
http://z7.invisionfree.com/MidnightWorld/index.php?act=idx
Jinx
Alexiss Elenna Abrams
Alexiss Elenna Abrams
Jinx


Numarul mesajelor : 2724
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti .

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyJoi Apr 08, 2010 4:05 pm

Hmm Ariana , ce nume frumos ;xn as vrea sa ma cheme si pe mine asa..

Editeaza-ti postul. Minim 10 cuvinte, pentru ca altfel se considera spam. Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre annuk in Lun Mai 31, 2010 12:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://jinxxgirl.tumblr.com
aly sweet
Not a Vampire
Not a Vampire
aly sweet


Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 30/05/2010
Varsta : 28
Localizare : iN iNiMa Ta

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyLun Mai 31, 2010 12:15 am

ALEXANDRU / ALEXANDRA
- de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor"
-Un nume care creaza individualitate , independenta , incredere in sine , initiativa , inclinatie catre activitatile fizice.
- Exprimare directa si sincera.
- Nevoie de a fi creativ si original , sau de a-si sublinia originalitatea , lucru ce ii poate lua prin surprindere pe cei din jur.
Sus In jos
Active Fusion
Graphician Vampire
Graphician Vampire
Active Fusion


Numarul mesajelor : 804
Data de inscriere : 04/12/2009
Varsta : 32
Localizare : Tecuci

Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau EmptyMar Iun 01, 2010 1:31 am

Gabi (al doilea prenume al meu):

Are originea la " Gabriyel ", nume ebraic ce inseamna "Dumnezeu e puterea mea". Gabriel este unul dintre cei 7 arhangheli în tradiţia ebraică. Apare atât în Vechiul cât şi în Noul Testament, unde anunţă naşterea lui Ion către Zaharia şi a lui Iisus – Mariei. Conform tradiţiei islamice, el a fost îngerul care a dictat Coranul lui Mohamed.
Sus In jos
http://active-fusion.webs.com
Continut sponsorizat





Semnificatia numelui tau Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatia numelui tau   Semnificatia numelui tau Empty

Sus In jos
 
Semnificatia numelui tau
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificatia copertii
» Semnificaţia numelor personajelor.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Sa ne cunoastem mai bine :: Discutii libere :: Arhiva-
Mergi direct la: