Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty
MesajSubiect: Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell   Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell EmptySam Iul 24, 2010 1:48 am

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell 3423152663_ff6b605185_o

In prima zi dupa aparitia romanului Pe aripile vantului, la mijlocul anului 1936, au fost vandute 50.000 de exemplare, iar pana la sfarsitul lui 1937 tirajul a atins, numai in Statele Unite, cifra de 2.000.000. I s-a decernat premiul Pulitzer si a fost tradus in 21 de limbi. La celebritatea cartii a contribuit, mai tarziu, si filmul de urias succes al lui Victor Flemming. Unul dintre documentele cele mai ilustrative pentru istoria formarii unei natiuni, romanul surprinde, dincolo de tulburatoarea poveste de dragoste dintre Scarlett O'Hara si Rhett Butler, modificarea structurii sufletesti a tuturor celor hotarati sa mearga in sensul istoriei propriei tari.

Pacat ca n-am gasit o descriere buna. Ce prostie.
Eu iubesc cartile astea. Nu stiu, m-au marcat prin probleme lui Scarlett, nu putine la vremea aceea...cum a reusit ea sa redevina bogata dupa ce s-a terminat Razboiul...Scarlett a fost un fenomen. Chiar a fost. Geniale carti.

Si sa nu uitam si de continuarea Pe Aripile Vantului: Scarlett.

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell A19n1vox-1_mini

Continuarea celebrului roman "Pe aripile vântului".

Scarlett este adorabilă, cu ochii ca smaraldele, cu trupul zvelt, o frumoasă fiică a Sudului, cu un farmec aparte, uneori stângace, dar cu atât mai firească, o irlandeză romantică, bogată, un spirit liber, bine crescută, cu sânge aristocratic francez în vine, viguroasă, exuberantă, imprevizibilă, naivă şi experimentată totodată.

Aceasta este Scarlett creată de Margaret Mitchell. Aceasta este Scarlett pe care Alexandra Ripley a recreat-o într-un extraordinar roman de dragoste: dramatic, romantic, plin de aventuri şi neprevăzut, pe gustul cititorului contemporan.

"Şi mâine este o zi" - îşi spunea Scarlett în finalul celebrului roman Pe aripile vântului.

Ce se va întampla cu Ashley acum când Melanie nu mai este? Ce se va întampla cu Scarlett acum când Rhett a părăsit-o? Va reuşi Scarlett O' Hara să-l recucerească pe Rhett Butler?

Pf. Alt roman genial. Ma gandeam...daca nu il citesc morrrrrr:)) si l-am citit si imediat mi-a placutttttt:x geniale cartile. Sunt indragostita de seriile astea.

O sa ma uit in curand si la filme. ^^
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty
MesajSubiect: Re: Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell   Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell EmptyMier Aug 04, 2010 10:52 pm

GOD!M-am apucat de ea prin primavara dar nu am apucat sa o termin Sad(
bunica spune ca este absulut supperba :x
am vrut sa vad filmele dar nu am putut.....dureaza trei ore Sad((
trebuie sa o citesc vacanta asta.....dar problema este ca nu am timp Sad
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty
MesajSubiect: Re: Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell   Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell EmptyMar Aug 17, 2010 4:12 am

Doamneee, cred ca stiu filmele pe de rost. Au fost date la tv de N ori.

Am cartile, sunt 4[mai mici, ce-i drept], dar mi-e o leneeeee. In plus, am rasfoit-o pe prima si Rhett apare abia dupa parcurgerea a 3 sferturi din cartea 1.

Da` va roooog, spuneti-mi, pana la urma ramane sau nu cu Rhett?Very Happy
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty
MesajSubiect: Re: Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell   Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell EmptyMar Aug 17, 2010 2:04 pm

Pun in spoiler, sa nu stric la alte persoane "surpriza". Smile)

Spoiler:
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty
MesajSubiect: Re: Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell   Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell Empty

Sus In jos
 
Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti-
Mergi direct la: