Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty
MesajSubiect: Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)   Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) EmptyMier Iun 30, 2010 11:38 pm

Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Pride-and-prejudice-dvdcover-2005

Lumea glorioasă a lui Jane Austen este readusă pe marele ecran, cu tot romantismul, spiritul şi forţa emoţională specifică, în Pride & Prejudice (Mândrie şi prejudecată).

Păstrând locaţia şi perioada mult îndrăgitului roman şi filmată în intregime în locaţii din Marea Britanie, aceasta este prima versiune pentru cinema a filmului în 65 de ani.

Povestea clasică cu dragoste şi neînţelegeri este plasată în Anglia sfârşitului secolului 18. Cele cinci surori Bennet - Elizabeth, sau Lizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley) şi Kitty (Carey Mulligan) – au fost crescute sub strictă îngrijire a mamei lor (Brenda Blethyn) care se concentrează doar asupra găsirii unor soţi fiicelor ei care să le asigure din punct de vedere financiar o stabilitate. Însă, inteligenţa şi curajoasa Elizabeth se străduieşte să-şi trăiască viaţă într-o perspectivă mai largă, încurajată fiind de tatăl bolnav (Donald Sutherland).

Când bogatul celibatar Dl. Bingley (Simon Woods) îşi stabileşte reşedinţa într-un conac din apropiere, familia Bennet începe să abuzeze de acesta. În cercul de prieteni ai bărbatului veniţi din Londra şi fluxul de tineri ofiţeri militari veniţi în zonă, cu siguranţă vor exista pretendenţi pentru surorile Bennet. Cea mai mare dintre surori, Jane, senină şi frumoasă, pare să-i fi cucerit inima domnului Bingley. Lizzie face cunoştinţă cu Dl. Darcy (Matthew Macfadyen), un bărbat arătos dar şi - aşa cum pare a fi - snob, şi astfel începe o bătălie a sexelor.

Întâlnirile lor devin frecvente şi însufleţite, dar departe de a fi încurajatoare. Lizzie simte însă că nu poate accepta cererea în căsătorie a unui verişor îndepărtat, Dl. Collins (Tom Hollander), şi - susţinută de tatăl ei - îşi şochează mama şi pe Dl. Collins refuzând cererea acestuia. Cand Dl. Bingley pleacă pe neaşteptate la Londra, devastând lumea lui Jane, Lizzie îl învinovăţeşte pe Dl. Darcy pentru suferinţa acesteia. Dar, criza prin care trece sora mai mică Lydia îi deschide ochii lui Lizzie asupra adevăratei naturi a relaţiei ei cu Dl. Darcy.

Multitudinea de sentimente ce decurg din toate acestea nu lasă pe nimeni neschimbat şi inspiră familia Bennet şi pe toţi ceilalţi să-şi reafirme concepţiile despre ce contează mai mult în viaţă.

Omfg. Deci n-am cuvinte sa descriu acest film.
Dar va recomand mai intai sa citit cartea-eu pur si simplu m-am indragostit de ea:x
Filmul e redat chiar dupa carte, si inca foarte bine. Nu's omise parti importate. Si asta mi-a placut.
A devenit no.1 pe lista mea de filme preferate.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty
MesajSubiect: Re: Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)   Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) EmptyMier Iun 30, 2010 11:48 pm

Si eu vroiam la un moment dat sa citesc cartea.
Nu stiu de ce nu am mai facut-o...
Dar filmul vreau sa-l vad neaparat. Mai ales daca zici ca e asa bun...
Sus In jos
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty
MesajSubiect: Re: Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)   Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) EmptyDum Iul 11, 2010 1:59 am

Filmul, e genial, cum a zis si ale. Mi l-am descarcat inainte sa termin cartea, ca sa vad daca se ridicva la inaltimea asteptarilor.
Nu respecta exact cartea, dar mi-a placut cand a zis el atunci:
"you have bewitched me body and soul, and I...I...I love you" :x
Parca asa era. A trecut ceva timp.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty
MesajSubiect: Re: Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)   Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) EmptyMier Aug 04, 2010 11:11 pm

Iubeeeesc filmul asta :x
este absolut superb :x
respecta cartea bine si imi place de Keira :x
e una din actritele mele preferate :x
si filmul asta e in top 3 :x
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty
MesajSubiect: Re: Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)   Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata) Empty

Sus In jos
 
Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Cinema-
Mergi direct la: