Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty
MesajSubiect: Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde   Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde EmptyLun Feb 15, 2010 2:31 am

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Portretul-lui-Dorian-Gray

,,Portretul lui Dorian Gray”, avand titlul original “The Picture of Dorian Gray”, este un roman de fictiune, scris de Oscar Wilde in anul 1890 si publicat in acelasi an, la Londra.

Acest roman a fost criticat inca de la prima sa aparitie, considerat scandalos si imoral. Din aceasta cauza Wilde l-a revizuit si, cel mai important, i-a adaugat o prefata, in care anticipeaza parerile negative ce vor fi emise la adresa romanului, pe care il explica din punctul de vedere al curentului literar in care se regaseste, si anume “aestheticism“.

Personajul principal este Dorian Gray, in jurul caruia este construit conflictul major al romanului: promisiunea sufletului acestuia in schimbul tineretii vesnice si incercarea lui de a se impaca cu propria constiinta reflectata in portretul sau.

Acest conflict este sustinut de tema principala a romanului, si anume suprematia tineretii si a frumusetii, intr-o societate limitata la suprafata lucrurilor, care ridica la rang inalt aparentele.

Pe de alta parte, trebuie amintit ca, asa cum reiese din “aestheticism“, scopul artei, in care este inclusa si literatura, este acela de a oferi frumusete, si nu ar trebui folosita cu scopuri morale sau politice, asa cum se obisnuia in perioada victoriana; astfel a fost formulata celebra sintagma ,,Ars gratia artis” (arta de dragul artei).

Alaturi de Dorian Gray, tanarul impresionant de frumos, care cucereste inima tuturor, se mai remarca in acest roman si alte personaje. Unul dintre ele este Lordul Henry Wotton, cel care il atrage pe Dorian in capcana stilului sau de viata hedonist;tot el este cel care il convinge pe tanar de efemeritatea frumusetii si a tineretii, constientizare care il determina sa faca acel ,,pact” cu portretul sau.

Un alt personaj este pictorul Basil Hallward, cel care, vrajit de frumusetea si inocenta care se citeste pe chipul lui Dorian, picteaza faimosul portret. Din pacate, acesta sfarseste in mainile operei sale de arta.

In ceea ce priveste portretul, acesta ajunge sa fie oglinda lui Dorian, in urma unui acces de furie, moment in care spune ca si-ar vinde sufletul, numai ca portretul sa imbatraneasca in locul lui.

Astfel ca atunci cand se desparte cu cruzime de actrita Sibyl Vane care se sinucide, portretul sau se schimba pentru prima oara: ,,Ai fi putut spune ca in jurul gurii exista o trasatura care trada cruzime.” Schimbarile portretului sunt notate pe parcursul a 18 ani, timp in care Dorian cel pictat devine un monstru, ca urmare a tuturor pacatelor adunate in sufletul lui Dorian cel real.

Sfarsitul romanului, care aduce cu stilul gotic din povestirile de groaza, il prezinta pe Dorian Gray intr-o postura cu totul neasteptata. Este surprinzator, si chiar daca neintentionat, moralizator. Incheie cu succes o carte frumoasa care reuseste sa ridice destule semne de intrebare reflectate pe chipurile celor care o citesc.
__________________________________
O carte extraordinara!
Nu am terminat`o inca, dar merita citita.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde   Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde EmptySam Iul 24, 2010 1:14 am

Pff. O am pentru scoala si chiar as vrea sa o citesc.
Ma gandeam, Bia, sa imi zici parerea ta despre carte...adica sa nu o citesc degeaba. Banuiesc ca tu ai terminat-o. :d
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde   Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde EmptyMar Aug 17, 2010 4:01 am

Sincera sa fiu, am si uitat de ea. Cred ca ajunsesem pe la jumatate=))
Oricum, mi-a placut cat am citit.
Adevarul e ca mi s-a parut o lectura dificila. Frazele erau destul de lungi trebuia sa citesti cu atentie, sau sa le reiei. La dialoguri, parca erau discursuri. Si mi se pareau cam filozofice...
In orice caz , nu ma asteptam sa moara Sybil.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 30

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde   Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde EmptyMar Aug 17, 2010 4:06 am

Eh...ne-a dat-o profa de romana sa o cititm suplimentar...
Si luna trecuta am primit-o de la o vecina..
Da e pentru suplimentar asa ca nu is sigura ca citesc..Smile)
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
Continut sponsorizat





Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde   Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde Empty

Sus In jos
 
Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti-
Mergi direct la: