Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Curiozitati

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 7:28 pm

Aici vom pune diverse curiozitati.

Podul Minciunilor din Sibiu, construit in anul 1859, este primul pod de fier forjat de pe teritoriul Romaniei. La momentul cand a fost realizat, urbea sibiana facea parte din Imperiul Austro-Ungar.

Dunarea este singurul fluviu din Europa care curge de la Vest la Est.

Cea mai veche dovada a unei activitati bancare dateaza din anii 350-325 I.Hr. O moneda purtand marca unei banci a fost descoperita in zona orasului turcesc Trabzon ( fosta colonie greceasca ).
Audienta filmului " Vrajitorul din Oz " a fost estimata, in ziua premierei la televiziune ( 3 noiembrie 1957 ), la 45 de milioane de persoane.

Opera rococo " Orfeu si Euridice " poarta semnatura lui Christoph Wilibald Gluck ( 1714 - 1787 ). Fiu al unui padurar, acesta ajunge la curtea imperiala de la Viena, unde reformeaza opera, o elibereaza de conventionalism si ii insufla o aura de simplism si de dramatism.

Diamantul Cullinan, denumit astfel dupa mina proprietarului in care a fost gasit, este cel mai mare din lume (3,106 carate). Din el s-au obtinut 105 bucati, din care 9 sunt montate in coroana regala britanica.

Cel mai mare ghetar din Muntii Alpi se numeste Aletsch si este situat in Elvetia. Situat pe versantul sudic al Alpilor Bernezi, el se intinde pe o lungime de aproximativ 25 de kilometri pe o suprafata de 113 km², si are o grosime de pana la 800 de metri.

@Adevarul Jocuri.


Ultima editare efectuata de catre ★ Bupe's a Dark Beer ★ in Lun Dec 14, 2009 7:36 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 7:35 pm

Extremitatea sudica a Africii se numeste Capul Bunei Sperante. In 1488, Bartolomeo Diaz l-a numit Cabo das Tormentas ( " Capul furturilor " ), dar regele Joao al II-lea l-a schimbat in Cabo da Boa Esperança.

Domenico Scarlatti ( 1685 - 1757 ) a fost un compozitor si un virtuoz al clavecinului. Nascut in Napoli, el este autorul a peste 500 de sonate pentru clavecin.

Angelus Silesius ("ingerul silezian") a fost un pseudonim al poetului Johannes Scheffler (1624-1677). Lirica lui mladioasa si eleganta, cu nuante panteiste, exalta valorile zooterice al ascentismului si ale aspiratiilor metafizice.

Stapanirea Huari a dainuit in jurul anului 800, pe teritoriul statului Peru de astazi. Rezultat din unirea oraselor Tiahuanaco si Huari, a reusit sa unifice lumea andina, anuntand marile imperii Chimù si Inca, de mai tarziu.

Jean-Baptiste Poquelin(Molière) (1622-1673) s-a remarcat prin comediile sale, in care ridiculizeaza viciile si slabiciunile umane. Dintre cele mai de seama, amintim: "Avarul", "Tartuffe", " Burghezul gentilom" si "Bolnavul inchipuit".


@ Adevarul Jocuri.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 7:44 pm

Maimutele unei gradini zoologice din Siberia primesc zilnic de la veterinari cate un pahar de vin rosu pentru a nu se imbolnavi de gripa porcina, deoarece organismul lor este vulnerabil precum cel uman.

Linia Maginot a fost o retea de buncare si de fortificatii la granita dintre Franta, Germania si Italia. Ea a fost proiectata pentru a impiedica invazia germana din cel de-Al Doilea Razboi Mondial.

Cea mai mare fresca de plafon din lume este creatia lui Giovanni Battista Tiepolo(1696-1770) si se afla la resedinta episcopala din Würzburg. Tavanul, cu o suprafata de 600 km², este acoperit cu fresca intitulata "Patru parti ale lumii".

Arhitectii germani se gandesc la construirea unui munte artificial. "The Berg" este posibil sa fie noua atractie turistica a orasului Berlin. Acesta se va intinde pe locul unde se afla astazi aeroportul Tempelhof, va avea o inaltime de 1,000 de metri si va putea fi folosit si pentru schiat.

Joachim Winckelmann(1717-1768) a pus bazele istoriei moderne a artei, cu lucrarea "Istoria artei din Antichitate". Contribuie esential la formularea esteticii neoclasice si propune drept criteriu al frumosului arta greaca.


@ Adevarul Jocuri.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 11:19 pm

Citat :
Dunarea este singurul fluviu din Europa care curge de la Vest la Est.
'

Deci ma crezi ca asta a fost singura chestie pe care o stiam din toate alea pe care ni le-ai spus tu?=))
Interesante.:x
Multumim de topic:*
Mai pune daca mai gasesti:*
Sus In jos
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 11:39 pm

Citat :
Extremitatea sudica a Africii se numeste Capul Bunei Sperante. In 1488, Bartolomeo Diaz l-a numit Cabo das Tormentas ( " Capul furturilor " ), dar regele Joao al II-lea l-a schimbat in Cabo da Boa Esperança.
O stiam;Wink:>

Numa asta=))
Sunt varza;Wink
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 11:40 pm

Heidi♥ a scris:
Citat :
Extremitatea sudica a Africii se numeste Capul Bunei Sperante. In 1488, Bartolomeo Diaz l-a numit Cabo das Tormentas ( " Capul furturilor " ), dar regele Joao al II-lea l-a schimbat in Cabo da Boa Esperança.
O stiam;Wink:>

Numa asta=))
Sunt varza;Wink
Aha!Capu' bunei sperante.Cum naiba sa stiu eu asta?=))
Eu am sora intelectuala:>
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 11:46 pm

Krista a scris:
Heidi♥ a scris:
Citat :
Extremitatea sudica a Africii se numeste Capul Bunei Sperante. In 1488, Bartolomeo Diaz l-a numit Cabo das Tormentas ( " Capul furturilor " ), dar regele Joao al II-lea l-a schimbat in Cabo da Boa Esperança.
O stiam;Wink:>

Numa asta=))
Sunt varza;Wink
Aha!Capu' bunei sperante.Cum naiba sa stiu eu asta?=))
Eu am sora intelectuala:>

Sa fiu sincera, nici eu nu stiam prea multe Wink pe astea doua care le-ati spus si voi si stiam si eu. Si mai sunt si altele :-?

Citat :
Capu' bunei sperante.
Buna =)) adica eu Smile) eu am un cap la care puteti sa sperati Smile)
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyLun Dec 14, 2009 11:47 pm

Citat :
Buna =)) adica eu. eu am un cap la care puteti sa sperati .
Deci m-ai doborat cu faza asta!
Te rablagesti odata cu varsta=))
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyMar Dec 15, 2009 12:02 am

Krista a scris:
Citat :
Buna =)) adica eu. eu am un cap la care puteti sa sperati .
Deci m-ai doborat cu faza asta!
Te rablagesti odata cu varsta=))

=)) eram sigura! De fapt, asta era si ideea! Smile)Smile)
Nu ma rablagesc, ma luminez Smile)
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptyVin Dec 18, 2009 1:36 am

Aia cu Linia Maginot o stiam..
ne-a povestit profa de engleza intr-o ora...
in rest..varza:D:D
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 26
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati EmptySam Dec 19, 2009 8:16 pm

Citat :
Dunarea este singurul fluviu din Europa care curge de la Vest la Est

De asta stiam . Ne-a zis diriga la ora la geografie .

Citat :
Cel mai mare ghetar din Muntii Alpi se numeste Aletsch si este situat in Elvetia. Situat pe versantul sudic al Alpilor Bernezi, el se intinde pe o lungime de aproximativ 25 de kilometri pe o suprafata de 113 km², si are o grosime de pana la 800 de metri.

Si asta stiam . In rest varza .
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Continut sponsorizat





Curiozitati Empty
MesajSubiect: Re: Curiozitati   Curiozitati Empty

Sus In jos
 
Curiozitati
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Cultura generala-
Mergi direct la: