Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Stiati ca...?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptyLun Dec 14, 2009 3:20 am

Cea mai mică pictură din lume a Mona Lisei, replica faimoasei opere a lui Leonardo da Vinci, are doar 11 mm înălţime şi 7 mm lăţime, cât un sfert dintr-un timbru poştal? Ea a fost realizată de un artist din Marea Britanie, care a intrat în Cartea Recordurilor anul trecut.
Aristotel a fost pedagogul lui Alexandru cel Mare? Născut la Stagira, el a venit la vârstă de 17 ani la Atena, unde a fost elevul lui Platon. În 342 a fost însărcinat de Filip al II - lea cu educaţia fiului său.
Primul semafor a apărut la sfasitul anului 1850, în centrul Londrei? Era format din două lămpi de gaz, din sticlă roşie şi verde. Primul semafor electric a funcţionat la început în Piaţa Potsdam din Berlin, în anul 1920 , de data aceasta era vorba de trei faruri, roşu, galben şi verde.
Există varianta pentru nevăzători a revistei Playboy? Hugh Hefner s-a gândit şi la nevăzători şi a creat o replică în Braille a popularei lui reviste, care ar fi constat nu mai puţin de 100.000 de dolari Biblioteca Congresului, care susţinea publicarea revistei.
Conform unor noi ipoteze, dispariţia dinozaurilor s-a datora algelor? Se pare că, din cauza temperaturilor ridicate, algele din apa s-au înmulţit foarte mult şi au eliberat în apă toxine periculoase pentru animale.

Umanistul, medicul şi teologul protestant francez Albert Schweitzer ( 1875 - 1965 ) a ridicat în Lambarene ( Gabon ) un spital? Stabilit în Africa din anul 1913, el a strâns banii prin concerte şi conferinţe. În anul 1952, a primit Premiul Nobel.
Liricul englez William Blake ( 1757 - 1827 ) este autorul volumului "Cântecele inocenţei şi experienţei"? Poet, pictor, gravor şi spirit vizionar, el a prefaţat apariţia Romantismului, de asemenea a influenţat prerafaelitii dar şi poeţi precum Yeates, Dickinson sau Swinbourne.

Cei mai mari amatori de inele au fost curtenii de pe vremea Imperiului Roman? Ei purtau câte două inele la fiecare deget de la mână, cu excepţia celui mijlociu. Seturile de ineel se schimbau în funcţie de anotimp: cele de vară erau mai mici şi mai uşoare, iar cele de iarnă erau mai grele.
Cea mai aspră măsură luată împotriva modei a fost introdusă de Napoleon? Pentru a menţine industria textilă franceză, care producea în special ţesături grele, el a ordonat să se stingă focul în toate semineele din palatul Tuilleries. Spera astfel să-i oblige pe curteni să renunţe la ţesăturile uşoare.
Luna octombrie începe întotdeauna în aceeaşi zi a săptămânii ca şi luna ianuarie, aprilie în aceeaşi zi că iulie, decembrie în aceeaşi zi ca septembrie? Niciun secol nu începe miercuri, vineri sau sâmbătă. Anul se termină întotdeauna în aceeaşi zi cu cea în care a început. Toate aceste reguli nu sunt valabile în anii bisecţi, iar la fiecare 28 de ani calendarul se repetă.

În timpul asedierii oraşului Siracuza de către armata romană, condusă de generalul Marcellus. Arhimede a inventat numeroase instrumente care au ţinut pe loc oştile latine, pentru ca după cucerirea urbei să fie ucis de un soldat?


@Adevarul Jocuri.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptyLun Dec 14, 2009 3:35 am

Imperiul Asanti a fost întemeiat pe teritoriul actualului stat Ghana, în anul 1696? Tribul cu acelaşi nume a fost unit de Osei Tutu într-un stat cu capitala la Kumasi. Tradiţia spune că vrăjitorul Anokye a adus un tron de aur într-un " nor negru însoţit de tunete " la picioarele lui Tutu.
Jean Baptiste Lully ( 1632 - 1687 ) a fost un compozitor şi violonist care a compus pentru curtea regelui Ludovic al IV-lea? Dintre creaţiile sale, amintim operele "Cadmus şi Hermiona", "Atys" şi "Proserpina", dar şi baletele "Naşterea lui Venus" şi "Anotimpurile".
Suita "Cele patru anotimpuri" a fost compusă de Antonio Vivaldi ( 1678 - 1741 ) ? Născut la Veneţia, el a finisat şi a definitivat concertul baroc şi a îmbogăţit paletă de culori a viorii.
Copenhaga, capitala Danemarcei, are ca simbol o statuie a " Micii sirene " ? Inspirată de povestirea cu acelaşi numa, a lui Hans Christian Andersen, sculptura a fost realizată în memoria scriitorului.

Staţiunea Darjeeling se află în nordul Indiei, în munţii Himalaya, la altitudinea de 2.185 de metri şi este vestită pentru cultura ceaiului şi a orezului?

Claudio Monteveri ( 1567 - 1643 ) a fost un reprezentant al Renaşterii şi al Barocului muzical? Compozitor născut la Cremonă, el marchează primul moment de seamă al operei moderne prin creaţiile "Orfeu" , "Arianna" şi "Întoarcerea lui Ulise în patrie".
Palatul din Alhambra a fost reşedinţa maurilor? Piatra de temelie a fost pusă în timpul domniei lui Abu Abdullah Muhammad I , iar construcţia a luat sfârşit sub domnia sultanului Yusuf I. Bastionul este prevăzut cu 23 de turnuri fortificate.

Jupiter este cea mai mare planetă a sistemului solar? Cu un diametru de 144.000 km, astrul are un miez de metal şi rocă acoperit de o manta de hidrogen, metan şi amoniac lichid, iar perioada de revoluţie este de 11 ani şi 325 zile.

@ Adevarul Jocuri.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptyLun Dec 14, 2009 3:54 am

Cel mai mare hidroavion construit se numeşte H4-Hercules şi a zburat pentru prima şi ultima oară pe 2 noiembrie 1947? Deschiderea aripilor măsura cât un teren de fotbal, avionul era dotat cu 16 motoare şi putea transporta aproximativ 60 de tone. În prezent, se află la Muzeul Aviaţiei din Oregon, SUA.
Tutankhamon, fiul faraonului Amenhotep al IV-leam a ajuns conducătorul Egiptului pe când avea doar 9 ani? Cât a domnit nu s-a remarcat cu nimic, însă a rămas în istorie pentru artefactele foarte valoroase cu care a fost înmormântat.
Baschetul a fost inventat în 1891 de către James Naismith, la cererea şefului Departamentului de Educaţie Fizică din statul american Massachusetts? Scopul jocului era să ofere posibilitatea elevilor să facă mişcare iarna din sală de sport.
Prima cartea tipărită pe teritoriul României a fost "Liturghierul" ( " Rânduiala dumnezeieştii slujbe şi în ea a diaconilor " ) , în 1508, în limba slavonă?
Fonograful, un aparat care putea să înregistreze şi să redea sunete, a fost printre cele mai importante invenţii ale savantului american Thomas Edison, realizată în 1877?

Exploratorul portughez Fernando Magellan a fost primul european care a navigat din Oceanul Atlantic în Pacific? Împreună cu alte trei nave, el a trecut prin strâmtoarea care-i poartă numele şi a botezat acest canal navigabil "Todos Ios Santos" ( "Toţi Sfinţii" ).

"Jurământul de la Strasbourg" este cel mai vechi document de limbă franceză şi germană? Semnat de Carol cel Pleşuv şi de Ludovic Germanicul, nepoţi ai lui Carol cel Mare, aliaţi împotriva fratelui lor, Lothar I, înscrisul a fost parafat la 14 februarie 842.
"Concertele Branderbugice" au fost realizate de Johann Sebastian Bach ( 1685 - 1750 )? Maestru al contrapunctului şi al muzicii de orgă, el a dedicat aceste piese, în număr de şase, margrafului Christian Ludwig de Brandeburg, în anul 1721.

Compozitorul Georg Friedrich Handel ( 1685 - 1759 ) a compus "Oratoriul Messia"? Primul şi cel mai cunoscut dintre oratoriile sale, Messia, a fost prezentat în Irlanda, la o reprezentaţie în beneficiul deţinuţilor.
Joseph Hayden ( 1732 - 1809 ) a fost un compozitor austriac, reprezentant al clasicismului vienez, autor a nu mai puţin de 104 simfonii? Printre creaţiile sale, amintim "Timpanul", " Cimpoiul" şi "Simfonia despărţirii".
Romanii reglau temperatura locuinţelor construind canale în zidurile caselor prin care, vara, circulă apa rece? Doar cei bogaţi îşi permiteau însă această metodă.
Mirosul florii de cactus american poate fi simţit chiar şi de la o depărtare de 1 km? Această este cea mai puternică plantă mirositoare cunoscută.
Universitatea din Berlin poartă numele filologului Wilhelm von Humbolt ( 1767 - 1835 ) ? Frate al celebrului naturalist şi geograf german, Alexander von Humbolt, el a absolvit facultatea berlineză în anul 1810 şi a fost un adept al reformelor liberale şi al progresului istoric.


@ Adevarul Jocuri.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptySam Ian 30, 2010 1:43 am

Doamne,cate chestii!
Cred ca n-am stiut niciuna de pe aici!=))
Mersi,bupe,ca-mi faci creierul mai mare:x
Sus In jos
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 26
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptySam Ian 30, 2010 3:34 am

Intrebare : De unde le-ai luat? Eu habar nu aveam de nici una si astea macar . Acuma am aflat si eu .Multumim Ale .
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptySam Ian 30, 2010 3:56 am

AshleySweet a scris:
Intrebare : De unde le-ai luat? Eu habar nu aveam de nici una si astea macar . Acuma am aflat si eu .Multumim Ale .

In fiecare sambata, la Adevarul, si in fiecare duminica, la Click! se dau gratuit o carticica cu jocuri...Sudoku si alte chestiute...si acolo scriu si Stiati ca?, Legi si vorbe de duh...si de acolo le-am preluat. Wink Adica le-am transcris.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? EmptyDum Ian 31, 2010 3:43 am

Stii ce imi place?
Ca rareori vezi reviste,ziare etc care sa redacteze chestii de genul:-?
Chiar ma bucur;)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Stiati ca...? Empty
MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Stiati ca...? Empty

Sus In jos
 
Stiati ca...?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Cultura generala-
Mergi direct la: