Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMar Dec 01, 2009 2:24 am

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Mandrie_si_prejudecata_aldopress

Daca va place sa cititi romane de dragoste atunci aceasta carte este pentru voi. Este un roman de dragoste a tuturor timpurilor,
veti afla cum era vazuta dragostea in secolul al XIX-lea.
"Este un adevar general valabil ca un barbat singur si bogat trabuie sa-si gaseasca o sotie" Alaturi de povata din inceputul romanului Moby-Dick, "Spune-mi Ishmael", prima fraza a lui Jane Austen trebuie sa fie printre cele mai citate in literatura. Si ceea ce Melville a facut pentru vanatoarea de balene, Austen face pentru casatorie - urmareste caracterul complex al ritualului marital al secolului al XIX-lea cu o mana sigura si cu ochii in patru. Ca de obicei, Austen se concentreaza pe un satuc si pe cateva familii - in acest caz familiile Bennet, Philip si Lucas. In mijlocul lor apare dl. Bengley, unh barbat singur cu avere, si prietenul sau, dl. Darcy, care este si mai bogat. Doamna Bennet, care s-a casatorit cu cineva mai bogat ca ea, vede in venirea acestora o ocazie sa-si casatoreasca cel putin una dintre fiice. Bingley este foarte usor prins in mrejele uneia dintre fetele Bennet, Jane, dar Darcy este greu de cucerit. Dezamagit de vulgaritatea si comportamentul indecent ale celor trei fete mai mici si doamnei Bennet, este incapabil sa vada ca cele doua fete mai mari, Jane si Elizabeth, sunt demne de tot respectul. Mandria sa excesiva o jigneste pe Lizzy care crede si mai mult lucrurile rele pe care le spune lumea despre el. Cand George Wickham, un soldat stationat in sat, are intr-adevar ceva bun de spus, cuvintele sale nu mai sunt crezute de nimeni.
Odata ce a stabilit principalele neintelegeri ale romanului, Austen aduce in scena cateva personaje foarte importante: dl. Collins, un preot care aspira la mana lui Lizzy dar care o alge pe cea mai buna prietena a ai, Charlote; Lady Catherine de Bourgh, matusa snoaba si nesuferita a dlui Darcy; si familia Gardiner, umilli dar cu suflet nobil unchi si matusa a lui Jane si Elizabeth.
Una dintre partile cele mai bune ale romanului vine din aceasta mixtura dintre clasele sociale demonstrand astfel ipocrizia atator interactiuni sociale. Si desi romanul este bogat in neintelegeri amoroase, cereri in casatorie respinse, escapade distrugatoare si final fericit pentru cei care il merita, Austen nu se lasa deloc dusa de valul romantei si nu uita de realitatile economice ale casatoriei in secolul al XIX-lea. Casatorii profitabile pentru fete sarace precum fetele Bennet sunt greu de incheiat si chiar si Lizzy care ajunge sa-l pretuiasca sincer pe dl. Darcy raspunde cand e intrebata cand a inceput sa-l iubeasca: "A venit treptat si nu pot spune exact cand a inceput. Dar cred ca pot sa spun ca a inceput atunci cand i-am vazut pentru prima data frumoasele pamanturi la Pemberley." Poate ca glumeste dar deasemenea este si un gram de adevar in spusele sale. Jane Austen o considera pe Elizabeth Bennet "cea mai incantatoare fiinta care a aparut vreodata tiparita".
Una dintre cele mai bune carti citit de mine!!e absolu geniala
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMar Dec 01, 2009 2:30 am

Criss,nu e cam vrea pentru varsta noastra?
Nu ca as fi incercat-o dar mie mi se pare grea.
Daca tu ai inteles-o cred ca am s-o inteleg si eu.
Eset pe lista mea de citit!:X
Sus In jos
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMar Dec 01, 2009 2:34 am

krista mama sa nu crezi ca e un eseu de 400 de pagini despre mandrie si prejudecata.....nu m-a plictisit absolu deloc.....adica nici la inceput!e o poveste simpla...adica ma rog...inafara de cate nume tre sa reti nu e nimic greu....stiu ca titlul suna naspa dar crede-ma ca e bestiala!
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMar Dec 01, 2009 3:13 am

Nu am citit-o inca :-? Desi o am in biblioteca...dar este de dragoste, dupa cum am inteles...nu prea ma pasioneaza. Very Happy
Si nu cred ca e asa de grea Wink incearca sa citesti "Nobila Casa" de James Clavell si o sa vezi ce inseamna greu. Nu intelegi mare lucru din ea. Wink
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMar Dec 01, 2009 4:54 am

Eu am zis ca o iau. si n`am mai luat`o...Smile)
Am auzit ca e ff buna, dar si grea.

Ti-am editat eu titlul topicului. Trebuia sa scrii si autorul/autoarea.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMier Dec 02, 2009 11:23 pm

Mercie pentru modificare Bi!
Sa sti ca e foooaaarte buna si absolut deloc grea!Adica daca eu,copil Razz de 13 ani am inteles perfect din ea!
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptySam Ian 09, 2010 2:36 am

Deci, tocmai am imprumutat`o de la Cris [cu username-ul de pe forum] si azi dimineata nu m-am miscat din pat cu cartea in mana.
E foarte frumoasa. Chiar daca e vorba de o dragoste din alt secol. Am ajuns deja pe la pagina 140 si e fascinanta.
Desi are multe personaje si la un moment dat nu mai stii cine, are e [Smile)], nu mi se pare foarte grea. Si Elizabeth/Lizzie/Eliza e o fata deosebita as spune. Si eram sigura ca Darcy se indragosteste de ea. :x

Am ce face la noapte:))

O recomand din toata inima..
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyDum Iun 20, 2010 10:21 pm

Am inceput sa citesc cartea. O iubesc pana acum si sunt de-abia la pagina 80 :x
Cum a zis si Bia, nu te plictisesti si cum a zis Criss, nu e deloc grea...
O sa revin cu o parere dupa ce o termin:x
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyMier Iun 23, 2010 10:31 pm

Omfg:x
Deci jur cu mana pe inima ca a devenit cartea mea de suflet:x
A fost atat de perfecta:x trebuie neaparat sa imi downloadez si filmul, ca altfel nu se mai poate...:d
GENIALA carte:x
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptyJoi Iun 24, 2010 4:47 pm

haha, ti-am zis eu.;Wink

E cartea mea preferata:x
Si filmul din 2005 l-as vedea la nesfarsit.Smile) Si na, ca nu sunt fana a vizionarii filmelor de mai mult de 2 ori:))
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen EmptySam Iun 26, 2010 1:23 am

O iubeeesc ❌X:X:X
cum a zis si Bia....as revedea filmul ala de o mie de ori :X:X:X:X:X:X:X
e atat de genial :x
si cartea....ohhhh....
o sa o recitesc cu prima ocazie Wink
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Continut sponsorizat





29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty
MesajSubiect: Re: 29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen   29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen Empty

Sus In jos
 
29.Mandrie si prejudecata - Jane Austen
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pride and Prejudice (Mandrie si prejudecata)
» Dakota Fanning [ Jane ]
» 53. Jane Eyre - Charlotte Bronte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti :: Cartile de la Adevarul-
Mergi direct la: