Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
the.dazzled.one <3
Jennifer Lee
Jennifer Lee
the.dazzled.one <3


Numarul mesajelor : 541
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 27
Localizare : in the middle of nowhere...

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyLun Noi 30, 2009 10:28 pm

Cum vi s-a parut?Eu personal iubesc aceasta carte :X!

"Romeo si Julieta", probabil cea mai cunoscuta poveste de dragoste din istoria lumii, scrisa in 1594 este o tragedie in cinci acte, care are la baza o poveste reala, petrecuta in secolul al XIV-lea.

Cele doua familii importante ale Veronei erau Capulet si Montague. Neintelegerile dintre cele doua familii erau atat de mari si durau de atat de mult timp, incat nu era posibil ca un servitor al casei Capulet sa se intalneasca cu un servitor al casei Montague, fara ca din aceasta sa iasa o cearta.

In primul act, batranul lord Capulet a organizat un dineu fastuos la care a invitat multe doamne frumoase si numerosi nobili. La acesta petrecere toti erau bineveniti in afara de cei din familia Montague. Cu toate acestea Romeo, fiul batranului lord Montague merge mascat la petrecere pentru a o vedea pe Rosaline, femeia pe care o iubea. Ajuns la dineu, Romeo observa o femeie superba de care se indragosteste pe loc. Tot in acea seara si Julieta se indragosteste de Romeo, cu toate ca cei doi nu isi cunosc identitatea, urmand ca doar mai tarziu sa afle caror familii apartin.

In cel de-al doilea act Romeo, ignorand pericolul urca in camera Julietei, unde cei doi planuiesc sa se casatoreasca pe ascuns. Indragostitii au fost casatoriti in ziua urmatoare de catre Friar Laurence, unul dintre prietenii lui Romeo.

In actul trei, in urma unui conflict Romeo il ucide pe Tybalt din familia Capulet, in urma acestui fapt, fiind expulzat din Verona de catre printul Escalus. In acest timp, tatal Julietei decide ca a sosit timpul ca aceasta sa se casatoreasca cu Paris, hotarand chiar si data nuntii. Julieta nu este de acord cu hotararea tatalui sau si decide sa se sinucida.

In cel de-al patrulea act, Friar Laurance ii ofara Julietei o potiune pentru a-si simula moartea. Fata hotaraste sa ia potiunea in noaptea de dinaintea nuntii, pentru a putea fi rapita de Romeo. In acea noapte, la sosirea lui Paris familia Capulet descopera ca Julieta a murit, pregatirile de nunta transformandu-se in pregatiri de inmormantare.

In al cincilea act, Romeo se indreapta spre Verona pentru a-si vedea, iubita pentru ultima data, el nestiind de planul Julietei. Dupa ce il ucide pe Paris, Romeo ia si el otrava, o saruta pe Julieta pentru ultima, iar apoi moare. Julieta se trezeste dupa ce a trecut efectul potiunii, dar cand vede ca Romeo a murit se sinucide si ea.


Ultima editare efectuata de catre Cathy in Mar Dec 01, 2009 6:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.loveandtragedy.wordpress.com
×ღ×|Never.Alone
Cezar Chil Hole
Cezar Chil Hole
×ღ×|Never.Alone


Numarul mesajelor : 2944
Data de inscriere : 06/09/2009
Varsta : 26
Localizare : Undeva unde lumea va exista la infinit...

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyLun Noi 30, 2009 10:30 pm

N-am citit-o s-ar putea sa o citesc dupa ce termina La rascruce de vanturi . Vreausa vad si eu ddrspre e este , ca sunt curioasa sa vad ce legatura are cu amurg
Sus In jos
http://www.houseofnight.forumz.ro
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyMar Dec 01, 2009 2:10 am

am vazut filmul si am citit cartea pe diagonala(adica nu chiar pe toata)....o IUBESC!!!e bestiala!geniala!nu degeaba e cea mai buna poveste de dragoste din lume ever!
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyMar Dec 01, 2009 3:09 am

Eu nu am citit-o Very Happy
Stiu ca e de dragoste si mie nu prea imi plac astea :-?
Dar stiu ca are un sfarsit tragic...:-) Macar asta sa stiu si eu Smile)
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyMar Dec 01, 2009 4:51 am

Nici eu nu am citit`o.
Dar am cumparat`o in urma cu 2 saptamani.

Cathy, cauta informatii despre carte si pune in primul post. Nu stiu daca ai vazut, dar fiecare prim post al unui topic de la carti/filme contine un mic/mare rezumat.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar cand faci topic la o carte nu mi se pare de ajuns ca in primul post sa scrie doar "Cum vi s-a parut?Eu personal iubesc aceasta carte :X!"


Edit: Mersi ca ai tinut cont de sfat!
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare EmptyDum Ian 17, 2010 8:01 pm

Cartea a aparut la adevarul! Topic mutat in cartile de la Adevarul!
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Continut sponsorizat





41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty
MesajSubiect: Re: 41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare   41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare Empty

Sus In jos
 
41. Romeo si Julieta * Hamlet - William Shakespeare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti :: Cartile de la Adevarul-
Mergi direct la: