Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Personajul Preferat

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptyVin Noi 13, 2009 5:02 pm

Cum nu era nici un topic asa, m-am gandit sa fac eu unul.Very Happy

Aici spunem personajul preferat de noi. se admit si cele din twilight saga, dar mai spuneti unul si din afara.
Scrieti personajul si de ce va place. Calitati, defecte. Si cartea/seria de carti si autorul.

[Ale, muta te rog topicul la anunt& post-it]



Ultima editare efectuata de catre Bi. in Sam Noi 14, 2009 2:22 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptySam Noi 14, 2009 2:14 am

Deci..Personajul meu preferat e Sherlock Holmes.

Aici o descriere:
Personajul Preferat Holmes_by_paget2
Sherlock Holmes este un detectiv particular, un personaj de ficţiune de la sfârşitul secolului al 19-lea şi începutul secolului 20, a cărui primă "apariţie publică" a fost în 1887, fiind creat de scriitorul şi medicul britanic Sir Arthur Conan Doyle.

Sherlock Holmes a devenit faimos pentru cunoştinţele sale profunde în cele mai variate domenii, spiritul său de observaţie remarcabil, profunzimea gândirii sale şi înţelegerea logică a celor mai variate cazuri şi întâmplări. Holmes este probabil cel mai faimos detectiv fictiv şi, desigur, unul dintre cele mai cunoscute şi universal recunoscute personaje literare.

Conan Doyle a scris patru romane şi cincizeci şi şase de povestiri sau nuvele în care apare creaţia sa literară. Aproape toate sunt povestite de Doctorul John H. Watson, prietenul şi biograful lui Holmes, cu excepţia notabilă a două dintre ele, narate de însuşi Sherlock Holmes şi alte două, scrise la persoana a treia.

Povestirile au apărut la început într-un serial al revistei The Strand, urmând apoi să apară de-a lungul unei perioade de mai bine de patruzeci de ani. Această modalitate de apariţie era foarte comună a acelor timpuri întrucât şi operele lui Charles Dickens, spre exemplu, au apărut, la rândul lor, într-o manieră foarte asemănătoare. Considerând ansamblul tuturor povestirilor, nuvelelor şi romanelor, perioada temporală acoperită este 1878 - 1903, cu un caz final în 1914.

Este interesant de observat că acest personaj literar a devenit atât de faimos de-a lungul timpului încât a devenit probabil cel mai jucat personaj de către cei mai mulţi actori. În acelaşi timp, conform unei estimări făcută de ziarul The Times, după 1964 vânzările în întreaga lume a povestirilor cu Sherlock Holmes au trecut pe locul doi, după Biblie, care este de departe cea mai vândută carte a tuturor timpurilor.
____________

Imi place fiindca e complex. Ce nu imi place de la el este usoara ingamfare.

Am citit Un studiu in rosu si semnul celor 4, pe langa aventurile si memoriile lui S.H., de Arthur Conan Coyle, cu sufletul la gura. nu imi mai vnea sa las cartea din mana.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptySam Noi 14, 2009 2:27 am

Al meu e Hercule Poirot
Parerea mea e ca e un om foarte destept, cu mult peste limita normala:).
Nu stiu daca ati citit Agatha Cristie, dar descrie tot foarte frumos, si Poirot e superb:X
Si are niste replici:x

Personajul Preferat Poirot-suchet
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptySam Noi 14, 2009 2:54 am

Si personajul meu preferat este tot Sherlock Holmes.
Si eu am citit Semnul celor 4, Memoriile si Amintirile lui Sherlock. Adica:x sunt superbe =p~
:> Am mutat topicul la Anunt&Post It. :*
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptySam Noi 14, 2009 2:54 am

Eu am vazut filmele.Wink)[defapt era serial. il dadeau astia pe pro cinema]

hercule la mine ar fi oricum in top 5.

si imi placea si de una miss jane........ nu mai stiuuu:((
era tot la tv un serial cu ea..

can you help me?


Edit 1: Ohh ale:X:X
Thanks:*

Edit Later [2]: mi-am adus azi-noapte aminte cum se numea.Very Happy
Miss Jane Marple.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 27
Localizare : Blocata in frigider

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptyMar Dec 08, 2009 1:24 am

Deci am foarte multe personaje preferate.
Depinde la ce carte ma refer.Momentan Tara Duncan este personajul meu preferat.
Personajul Preferat Tara03Personajul Preferat TaraDuncan_05b

imi place pentru ca este amuzanta si arata bine.sa nu uit ca are un stil plin de umor si este foarte flexibila.stie sa isi impuna punctul de vedere fara sa dea ordine si are un grup de prieteni care (cred ca au si facut-o) ar trece prin foc pentru ea.are un talent innascut de a simplifica totul si este o observatoare destul de buna desi este putin cam nevazatoare in privinta dragostei lui robin.Se aseamana cu mine in incapatanarea ei gigantica si prin faptul ca oricat de nebuneasca este o chestie nu se da in l;aturi de la nimic pentru as-i ajuta prietenii si pentru a obtine ceea ce vrea.
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptyMar Mai 04, 2010 4:11 am

Deci, un alt personaj pe care il ador, este Lizzie[elizabeth] Benett din Mandrie si prejudecata. Ii iubesc caracterul.

Mic rezumat[nu am prea gasit]:
Elizabeth Bennett, personaj principal in ecranizarea dupa cartea `Mandrie si prejudecata`, este a doua dintre cele cinci fiice ale sotilor Bennett. Cu un spirit foarte deschis pentru epoca literaturii lui Jane Austen, gandind lucid si cu voce tare, Elizabeth nu este frumusetea izbitoare, insa farmecul care o inconjoara, la fel si mandria sau hotararea o fac mai mult decat minunata. Nu-si doreste sa se casatoreasca decat din dragoste si nu cauta averi. Lupta impotriva nedreptatii si a snobismului o fac foarte moderna si curajoasa.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
miss.Duhamel!
Chad Murray
Chad Murray
miss.Duhamel!


Numarul mesajelor : 5566
Data de inscriere : 30/03/2010
Varsta : 30
Localizare : aici :X

Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat EmptyLun Iul 05, 2010 1:45 am

Personajul Preferat Vuk-269+lestat%23
Lestat de Lioncourt e personajul meu preferat :X :X
L-am intalnit pentru prima data in cartea Interviu cu un vampire a lui Anne Rice...Acolo era prezentat ca un personaj care dadea dovada de o rautate inimaginabila, crud, care nu se gandeste decat la suferinta celor din jur, asta pentru ca acea carte era din perspectiva unui barbat care cazuse prada frumusetii sale mortale, mai tarziu am aflat povestea lui, povestea lui Lestat, si l-am compatimit...pentru ca suferise mult, si pentru ca a fost rapit dintre cei vii mult prea repede si fara explicatii, obligat sa duca o "viata" nocturna, sa se hraneasca cu sange, sa vaneze, si apoi sa se intoarca in vizuina lui si la venirea noptii sa reia cursul intamplarilor...pentru ceva timp "viata" lui s-a invartit in jurul acelorasi lucruri-sange si avutie.
După transformare,s-a mai întors în Paris de abia în mai1780.Dupa cateva luni,Lestat şi mama sa,Gabrielle au fost capturaţi de Legiunea Parisiana condusă de Armand.Însă Lestat a hotărât să plece departe cu mama sa,nu după ce a atribuit teatrul lui Renaud lui Eleni si Armand.Numele i-a fost schimbat în Teatrul Vampirilor.Din 1780 şi până în 1790,a călătorit prin Europa,Asia Mica si Egipt.În 1790a aflat de moartea familiei sale in timpul Revoluţiei Franceze.După asta,s-a intors in pămât.Salvat de Marius,care l-a găsit,l-a luat la sanctuarul său şi i-a revelat secretul Celor Care Trebuie Păziţi.Mai târziu a plecat in New Orleans unde l-a găsit pe tatăl său orb si pe Louis de Point du Lac,pe care l-a transformat în vampir.Din 1791 până în 1794 a trăit cu Marchizul si cu Louis pe plantaţiile familiei Point du Luc.După moartea tatălui său şi a rebelinii sclavilor,a fugit cu Louis.În 1862 a fost grav rănit de Claudia,dar a supravieţuit şi s-a întors la Paris.Aici,condus de legiunea lui Armand,a depus mărturie împotriva Claudiei.Doi ani mai târziu s-a reîntors in New Orleans,s-a mutat în una dintre vechile sale case,încercând să-şi recapete puterea:a trăit acolo până în 1929,când s-a reînotors înapoi printre muritori.A reapărut in 1984.A devenit din ce în ce mai interesat de lumea modernă,a citit cărţile lui Louis.Dorind să atragă atentia atât a vampirilor cât şi a muritorilor,şi-a început o cariera muzicală împreună cu membrii formaţiei Vampirul Lestat si şi-a publicat mai multe autobiografii,în care împartaşea secretele vampirilor întregii lumi.După concertele din San Francisco de Halloween,unde i-a adunat pe majoritatea vampirilor,a fost răpit de Akasha,urmând să devină următorul rege.După un timp,s-a întors cu Akasha.O luna şi jumătate mai târziu,şi-a terminat de scris cartea sa Regina Damnaţilor,în care a spus povestea Akashei si a apărut în Casa Talamascadin Londra înaintea lui David Talbot,unde pentru prima data în istoria Casei Talamasca un vampir i s-a destăinuit unui muritor.
Sus In jos
http://z7.invisionfree.com/MidnightWorld/index.php?act=idx
Continut sponsorizat





Personajul Preferat Empty
MesajSubiect: Re: Personajul Preferat   Personajul Preferat Empty

Sus In jos
 
Personajul Preferat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Scriitor/scriitoare preferat/a

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti-
Mergi direct la: