Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain EmptyLun Sept 14, 2009 8:24 pm

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain 87-Yankeu

O straveche camasa de zale din veacul al VI -lea. E din epoca regelui Arthur si a Mesei Rotunde. Se spune ca ar fi apartinut cavalerului sir Sagramor cel Chinuit de Dor. Observati, va rog, gaura rotunda din inelele zalei. Nu i se stie provenienta. Se banuieste ca a fost facuta de un glont. Luati aminte! Am fost de fata la savarsirea faptei. Eu insumi am gaurit zalele. Alegandu-si ca sursa documentaristica traducerea si compilatia lui sir Thomas Malory (sec. al XV-lea) a faimoasei carti Morte d Arthur (cuprinzad, prescurtate, romanele cavaleresti franceze din ciclul Mesei Rotunde) Twain ajungea sa publice in 1889 un roman care, in timp, si-a castigat cu prisosinta un loc in patrimoniul cultural al tuturor popoarelor. Aventura yankeului din Connecticut la curtea legendarului rege, iscusit vesmant literar pentru o satira antiromantica si amara a tiraniei feudale, isi propune ca, mentinand in desfasurarea sa atmosfera insolita si incitanta din debut, sa demitizeze imaginea idilica a evului mediu, opunandu-i tabloul optimist al modernitatii, in spiritul marturisit de Twain chiar in prefata romanului: Neimblanzitele legi si obiceiuri pomenite in aceasta poveste apartin istoriei, ca si intamplarile alese pentru a le ilustra. Nu sustin mortis ca [ele] au existat aievea in Anglia veacului al VI-lea.Nu, eu sustin doar atata: de vreme ce ele au existat in civilizatia engleza si in alte civilizatii in timpuri mai apropiate de noi, banuiala ca fiintau inca din veacul al VI-lea nu trebuie socotita ca o incercare de a defaima veacul respectiv. Ba chiar avem dreptul sa credem ca lipsa, in timpurile acelea indepartate, a unora dintre legile si obiceiurile de care va fi vorba aici, a fost implinita, cu varf si indesat, de alte legi si obiceiuri inca mai rele. Cu simplitatea si naturaletea expresiei sale, cu umorul irezistibil, dublat de accente satirice autentice, Twain alege calea geniala a transmigratiei sufletelor, a transmutatiei epocilor si a trupurilor (conform teoriilor avansate de eroul-martor al evenimentelor relatate) pentru a aplica acuitatea criticii sale sociale si a-si sustine nazuintele generoase, intreprindere in care va recidiva in 1896 cand, publicand Personal Recollections of Joahn of Arc (Amintirile personale ale Ioanei d Arc), oferea o noua confruntare grotesca a cavalerismului medieval cu prezentul, dupa reteta comentariului evenimentelor istorice in spiritul umorului folcloric european si al povestirii populare americane.

Nu am citit cartea...a citit-o cineva?
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Bubu.love.you
Thirsty Vampire
Thirsty Vampire
Bubu.love.you


Numarul mesajelor : 258
Data de inscriere : 01/09/2009
Varsta : 30
Localizare : ploiesti

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: Re: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain EmptyMier Sept 16, 2009 7:05 pm

eu nu....dar nu se stie niciodata...poate poate..
Sus In jos
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: Re: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain EmptyMier Noi 18, 2009 4:30 am

Nici eu, dar nu prea imi plac chestiile istorice.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: Re: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain EmptySam Noi 21, 2009 12:19 am

Bi. a scris:
Nici eu, dar nu prea imi plac chestiile istorice.

De asemenea Wink
De fapt, eu chiar le URASC. Si il accentuez pe urasc. Smile
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: Re: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain EmptySam Noi 21, 2009 12:55 am

am o colega care a citit-o si a zis ca e buna....nu am crezut-o da tot la fel am zis si de tara duncan si a fost tare pana la urma...deci nu se stie...
Citat :
De fapt, eu chiar le URASC. Si il accentuez pe urasc.
parca ai fi soramea Smile
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Continut sponsorizat





4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty
MesajSubiect: Re: 4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain   4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain Empty

Sus In jos
 
4.Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 31. Aventurile lui Sherlock Holmes - Sir Arthur Conan Doyle

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti :: Cartile de la Adevarul-
Mergi direct la: