Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptyLun Sept 14, 2009 8:18 pm

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo 21513798-1-500_500

Poet, dramaturg, romancier, eseist, artist vizual, om politic şi activist pentru drepturile omului, Victor Hugo (1802-1885) este principalul reprezentant al Romantismului în Franţa.

Piesa lui, “Hernani”, a stârnit un imens scandal în critica vremii, din cauza renunţării la normele teatrului clasic, deschizând drumul teatrului modern, iar romanele au influenţat o serie de scriitori europeni (printre care este suficient să-i menţionăm pe Dostoievski, Dickens sau, mai târziu, Kafka), prin concentrarea atenţiei asupra nedreptăţilor sociale.

O dramă romantică

“Notre Dame de Paris” este povestea unei tinere prostituate, Esmeralda, care-şi exercită meseria în faţa catedralei Notre Dame. Încălcând jurămintele sfinte, arhidiaconul se îndrăgosteşte de ea şi încearcă să o seducă. Este salvată de clopotarul catedralei, diformul Quasimodo, este urmărită de poliţie şi condamnată la moarte.

Acelaşi Quasimodo o răpeşte din mâinile călăului şi o ascunde în biserică. Trădată de toată lumea, tânăra este, în final, executată, în momentul în care reuşise să-şi găsească mama.

Posteritatea “Cocoşatului de la Notre Dame”

Povestea simplă şi emoţionantă a cunoscut o posteritate impresionantă. Sub titlul “Esmeralda” sau “Cocoşatul de la Notre Dame”, a fost ecranizată de nenumărate ori, de la filmul mut din 1905, la musicalul “Notre Dame de Paris” din 1999. Actori celebri au dat viaţă personajelor principale. Gina Lollobrigida, Lesley-Anne Down, Aka Noa au fost Esmeralda, iar în rolul lui Quasimodo s-au perindat Anthony Quinn sau Anthony Hopkins.

Povestea lui Hugo a fost repovestită în cele două opere “Esmeralda”, pe muzica compusă de Dargomyzhsky, respectiv Arthur Goring Thomas, în filmul Disney adaptat în manieră “Gothic”, în musicalul rock prezentat în 1998 la Seattle pe muzica lui C. Rainez Lewis.

Potrivit datelor din Guinness Book of Records, un alt musical, canadiano-francez, din acelaşi an inspirat de „Notre Dame de Paris”, pe muzica lui Riccardo Cocciante, a fost cel mai popular exemplar al genului din toate timpurile.

Eu nu am citit-o Smile, asa ca nu pot sa va spun cum este :-?.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptySam Noi 14, 2009 8:12 pm

Ahh:((

filmul este genial.
l-am vazut de cateva ori:x
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptyDum Noi 15, 2009 11:36 pm

Citat :
filmul este genial.
l-am vazut de cateva ori:x

Ah, e si film? ;Wink
Dar cartea ai citit-o? Very Happy Te intreb din curiozitate.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptyMier Noi 18, 2009 4:07 am

Cartea nu am citit-o, pentru ca abia acum am aflat ca exista carte dupa care a fost facut film:))

discutam cu mama si a venit vorba:))

filmul se numeste cocosatul de la notre-dame., dar sunt mai multe variante si l-am vazut demult, nu mai retin multe, decat povestea cu punctele principale, asa ca nu as stii sa-ti spun ce varianta.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptySam Noi 21, 2009 12:30 am

Bi. a scris:
Cartea nu am citit-o, pentru ca abia acum am aflat ca exista carte dupa care a fost facut film:))

discutam cu mama si a venit vorba:))

filmul se numeste cocosatul de la notre-dame., dar sunt mai multe variante si l-am vazut demult, nu mai retin multe, decat povestea cu punctele principale, asa ca nu as stii sa-ti spun ce varianta.

Aaa:))
A, am si cartea...Cocosatul de la Notre-Dame...aa.
:-j: nu mai conteaza;).
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo EmptySam Noi 21, 2009 12:41 am

e buna cartea ca ma tenteaza sa o citesc!?
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Continut sponsorizat





1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty
MesajSubiect: Re: 1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo   1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo Empty

Sus In jos
 
1.Notre-Dame de Paris - Victor Hugo
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mizerabilii - Victor Hugo

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Carti :: Cartile de la Adevarul-
Mergi direct la: