Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Nirvana

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Nirvana Empty
MesajSubiect: Nirvana   Nirvana EmptySam Sept 05, 2009 12:23 am

Nirvana Nirvana-400w092106

Nirvana a fost o trupă de muzică grunge rock fondată în 1987 în Aberdeen, statul Washington, SUA. Trupa a început să devină cunoscută în "mainstream"-ul muzicii rock mulţumită piesei „Smells Like Teen Spirit” („Miroase A Spirit Adolescentin”) de pe albumul lor din 1991 „Nevermind” („Las-o baltă”). Tot mulţumită acestui succes au devenit populare şi alte trupe de „grunge” precum Alice in Chains, Pearl Jam, sau Soundgarden. Astfel, rock-ul alternativ a fost introdus masiv în mass-media americană de la începutul anilor '90 ai secolului trecut.

Kurt Cobain, liderul formaţiei, a fost numit în media, „spokesman of a generation” („purtătorul de cuvânt al unei generaţii”), în timp ce Nirvana trebuia să fie reprezentanta „Generaţiei X”. În realitate, Cobain nu era încântat de atenţia primită din partea mass-mediei şi a încercat să se concentreze asupra muzicii sale, asupra creaţiei artistice. El şi-a provocat fanii cu al treilea album de studio, „In Utero”. Deşi popularitatea trupei a scăzut între ascultătorii de rock „mainstream”, nucleul de bază al fanilor Nirvana a continuat să aprecieze profunzimea întunecată a trupei, care s-a făcut simţită şi în cadrul reprezentaţiei de la MTV Unplugged, din 1993.

Nirvana s-a dezmembrat după moartea neaşteptată a lui Kurt Cobain din aprilie 1994, dar popularitatea trupei a continuat să crească. La opt ani după moartea lui Cobain, un demo neterminat pe care trupa l-a înregistrat cu două luni înainte de sinucidere, „You Know You're Right” („Ştii că ai dreptate”), a ajuns pe locul întâi în topuri de radio din întreaga lume. S-au vândut mai bine de 60 de milioane de albume pe tot globul de la debutul trupei, incluzând aici 10 milioane de copii ale albumului „Nevermind” numai în Statele Unite. Posturi de radio din întreaga lume includ şi astăzi cântece Nirvana în playlist-urile lor.
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Nirvana Empty
MesajSubiect: Re: Nirvana   Nirvana EmptySam Sept 05, 2009 12:38 am

Imi place Nirvana. Dar dupa moartea lui Kurt...nu a mai fost la fel Sad
Pacat...cantau misto rau.
\:d/
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

Nirvana Empty
MesajSubiect: Re: Nirvana   Nirvana EmptyDum Dec 05, 2010 9:42 pm

formatia asta mi se pare absolut superba :x
pacat de kurt Sad(((
tipu arata buuun Smile
Smells Like Teen Spirit-mai e ceva de comentat la asa o melodie perfecta???????
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Nirvana Empty
MesajSubiect: Re: Nirvana   Nirvana EmptyMar Dec 07, 2010 12:22 am

Citat :
pacat de kurt (((
tipu arata buuun
AL MEU AL MEU AL MEU NU AUD COMENTARII!

recomandari in plus si sper sa va placa;; ).







Si ma opresc, cu greu, aici=))). daca mai vreti, contactati-ma;; )
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Continut sponsorizat





Nirvana Empty
MesajSubiect: Re: Nirvana   Nirvana Empty

Sus In jos
 
Nirvana
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Muzica-
Mergi direct la: