Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 PCD

In jos 
+2
M.P.A
Ale.
6 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

PCD Empty
MesajSubiect: PCD   PCD EmptyDum Aug 30, 2009 2:56 am

PCD PCD1

Pussycat Dolls este un grup muzical american, format iniţial din şase fete. Grupul era cunoscut ca unul de dans şi striptis. Casa de discuri Interscope Records a refăcut grupul, singura fată rămasă din vechea formulă fiind Carmit Bachar. După refacere, grupul a ajuns să fie format din Nicole Scherzinger, Melody Thornton, Jessica Sutta, Ashley Roberts, Kimberly Wyatt şi Carmit Bachar. Prima melodie lansată, „Don't Cha”, a fost un succes, clasându-se pe prima poziţie în peste 15 ţări, inclusiv Regatul Unit, Australia, Noua Zeelandă şi România. De pe album au mai fost lansate alte cinci single-uri, trei dintre acestea având mare succes la nivel mondial.

Înainte de a începe înregistrările pentru cel de-al doilea album, Carmit Bachar a părăsit formaţia. Grupul şi-a lansat cel de-al doilea material discografic de studio pe data de 19 septembrie 2008 în Olanda.De pe album a fost lansată melodia „When I Grow Up”, care s-a clasat în top 10 în aproape toate clasamentele unde a activat. Cel de-al doilea single al albumului se intenţiona a fi „Whatcha Think About That”, însă datorită prezenţei slabe din SUA, single-ul a fost anulat şi „I Hate This Part” va fi lansat în locul său. Cel din urmă se intenţiona a fi umrătorul single după „When I Grow Up” doar în Europa şi Noua Zeelandă.

Începuturile, ca grup de Dans

Unele surse afirmă faptul că Robin Antin a început să se gândească la formarea unui grup în 1993 împreună cu prietena ei Christina Applegate. Prima prestaţie a trupei de dans a avut loc în 1995. Pe atunci erau un grup de 12 animatoare, iar stilul lor avea influenţe de cabaret, cântând/dansând doar in localuri de lux şi uneori la zilele de naştere ale marilor staruri. În tot acest timp ele au performat cu mulţi vocalişti, având un repertoriu format din piese pop ale anilor 1950 şi 1960, fiind îmbrăcate în lenjerie intimă. Trupa a devenit cunoscută în presă în anul 1999, când Playboy a realizat un pictorial cu Pussycat Dolls. Grupul a început să fie cunoscut la nivel internaţional, apărea în reviste, emisiuni, campanii şi filme. Câteva dintre componentele Pussycat Dolls au apărut în filmul Îngerii lui Charlie: În Goana Mare, dansând pe The Pink Panther Theme.

Împreună cu Applegate, Christina Aguilera şi Carmen Electra (care erau şi principalele persoane ale grupului), trupa a apărut în revista Magazine din 2002, ceea ce a cauzat un interes mai mare pentru ele. După câştigul în materie de popularitate, cu ajutorul unor producători muzicali, Jimmy Iovine şi Ron Fair, Pussycat Dolls şi-a schimbat componenţa, devenind o trupă pop manageriată de Interscope Records. Singura membră a grupului ce a rămas după refacere a fost Carmit Brachar. Când a fost întrebată despre neimpicarea sa în grupul nou format, Electra, a răspuns: „Am făcut parte din Pussycat Dolls timp de peste doi ani şi am luat parte la fiecare show-ului, nu am putut să fac parte din noul lor proiect muzical... ar fi fost un sacrificiu pe care nu l-aş putea face”.Oricum, ea a apărut în videoclipul melodiei Don't Cha.

Cariera muzicală

În 2003, Nicole Scherzinger, o membră a grupului Eden's Crush, a devenit vocea principală a grupului. În timpul formării grupului muzical au fost imprimate haine cu inscripţia PCD şi au fost scoase mai târziu la vânzare. Repertoriul grupului a fost extins, incluzând Pop şi R&B. De asemenea, au început să invite rapperi pentru a le acompania la înregistrări. Astfel, în trei dintre cele mai de succes lansări ale albumului au fost prezenţi rapperi, aceştia fiind Snoop Dogg („Buttons”), will.i.am („Beep”) şi Busta Rhymes („Don't Cha”).

2005 - 2007: PCD şi Succesul Comercial
Primul album de studio, PCD

Albumul de debut, semnat Pussycat Dolls a fost numit simplu PCD. Această denumire semnifică numele grupului, scris prescurtat. Primul single al albumului a fost „Don't Cha”. Acesta a devenit cel mai bine clasat single al grupului la nivel mondial. „Don't Cha” a atins poziţia cu numărul 2 în SUA.În ciuda relativului insucces în Billboard Hot 100, „Don't Cha” a reuşit să ocupe prima poziţie în alte cinci clasamente Billboard. „Don't Cha” a devenit un succes la nivel mondial, atingând prima poziţie în ţări ca Australia, Belgia, Brazilia, Canada, Elveţia, Germania, Irlanda, Noua Zeelandă,Norvegia, Regatul Unit sau România. În clasamentul United World Chart melodia a atins poziţia cu numărul 1, acumulând un total de 6.885.000 de puncte.

Albumul a primit recenzii mixte, AllMusic, oferind albumului 3 puncte din 5, punând în discuţie imagine grupului, descriindu-le ca un grup manufacturat vesel, în care Nicole se aude pe aproape tot materialul. Totuşi, site-ul recomandă spre audiţie melodiile „Don't Cha”, „Beep” şi „Wait a Minute”. Albumul a debutat pe locul 5 în Billboard 200, ca urmare a succesului înregistrat de „Don't Cha”, având vânzări de aproape 100,000 de exemplare în prima săptămână. În Regatul Unit, albumul a debutat pe locul 8,urcând până pe locul 7 după lansarea noilor single-uri. Albumul a primit doar discul de platină în SUA, deşi a avut vânzări de peste 2,9 milioane de copii.În Regatul Unit, albumul a primit triplu disc de platină şi a avut vânzări de peste 1,1 milioane de exemplare. La nivel mondial, albumul a avut vânzări de peste şapte miliane de exemplare.

Cel de-al doilea single al albumului a fost balada „Stickwitu”. Melodia s-a dovedit a fi un bun predecesor pentru „Don't Cha”, intrând în top 10 în majoritatea clasamentelor unde a activat. De asemenea, „Stickwitu” a atins prima poziţie în clasamentele din Noua Zeelandă şi Regatul Unit. Single-ul a intrat în top 10 în în clasamentele oficiale ale unor ţări ca: Australia,Belgia,Elveţia, Irlanda, Norvegia,Olanda, România sau SUA. Pentru melodia „Stickwitu” grupul a primit o nominalizare la Premiile Grammy, la categoria „Cea mai Bună Interpretare Vocală a unui Duet sau Grup”. „Beep” a fost lansat ca cel de-al treilea single al albumului. „Beep” a continuat succesul grupului, devenind cel de-al treilea single care se clasează pe prima poziţie în clasamentul din Noua Zeelandă. Single-ul a mai atins prima poziţie în clasamentul din Belgia. Pe lângă succesul înregistrat în cele două ţări, „Beep” a intarat în top 10 în majoritatea clasamentelor unde a intrat. Astfel, melodia a obţinut poziţii fruntaşe în clasamentele din Australia, Austria, Elveţia, Franţa, Germania,Grecia, Irlanda,Norvegia, Olanda şi Regatul Unit. În Billboard Hot 100, single-ul nu a avut succesul înregistrat de „Don't Cha” sau „Stickwitu”, ocupând doar poziţia cu numărul 13. În Romanian Top 100, „Beep” a devenit cel mai slab clasat single al grupului, ocupând doar poziţia cu numărul 33. Acest fapt se datorează prezenţei în clasamente a altor melodii semnate Pussycat Dolls, cum ar fi „Sway”, „Stickwitu” şi „Buttons”.

Sursa : wikipedia

Imi place PCD...in special I hate this part...e superba.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
M.P.A
Tiny Vampire
Tiny Vampire
M.P.A


Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 26/08/2009
Localizare : Bucharest

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptyDum Aug 30, 2009 6:36 pm

Sus In jos
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptyMar Sept 01, 2009 1:25 am

imi plac mult melodiile ''Jai Ho'' si ''Hush Hush'' sau cv de genu:X:X
in rest nu ma prea dau in vat dupa ele
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
Bubu.love.you
Thirsty Vampire
Thirsty Vampire
Bubu.love.you


Numarul mesajelor : 258
Data de inscriere : 01/09/2009
Varsta : 30
Localizare : ploiesti

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptySam Sept 26, 2009 2:09 am

cemi plac fete astea..
se misca bn si pe deasupra danseaza si super bine...
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptySam Sept 26, 2009 2:47 am

Din pacate...acest articol ne confirma temerile :

The Pussycat Dolls s-au despărţit!


Fetele din grupul Pussycat Dolls s-au despărţit după ce s-au certat sâmbătă, aparent din gelozie, cu solista Nicole Scherzinger.

Chiar dacă nu vor să ascundă publicului motivele adevărate, zvonul este că restul fetelor din grup nu mai vor să cânte alături de Nicole, pentru că ea este tot timpul în lumina reflectoarelor, iar ele sunt adesea lăsate în umbră.

"Tocmai ne-am întors dintr-un turneu mondial şi suntem obosite. Am hotărât să ne despărţim pentru o vreme, să-şi poată vedea fiecare de treburile ei. Vrem să ne concentrăm pe propriile proiecte şi să decidem ce vom face mai departe", a declarat Kimberly Watt pentru cotidianul The Mirror.

Un exemplu care ar putea confirma motivul adevărat de ceartă este momentul când single-ul "Jai Hoh!", compus pentru filmul "Slumdog Millionaire", a fost semnat The Pussycat Dolls featuring Nicole Scherzinger.

În plus, TheMirror precizează faptul că solista îşi doreşte de ceva timp s-o ia pe urmele cântăreţei Beyonce, adică să părăsească o trupă de succes şi să cânte singură, pentru a deveni o super vedetă prin propriile forţe.

Pacat...Sad
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptyMier Oct 21, 2009 3:58 am

Chiar ca pacat.Erau o super formatie.Poate o sa se reuneasca,desi sansele sunt cam reduse.Totusi cred ca o sa aiba succes si pe cont propriu.
Sus In jos
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptyMier Oct 21, 2009 12:07 pm

E pacat ca s-au despartit...imi placeau melodiile lor.Mai ales sway si beep(pe care avem si dansuri la aerobic) dar mai sunt multe Sad erau super...sa speram ca o sa mai inregistreze candva impreuna
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptyVin Oct 23, 2009 10:16 pm

Da...dar daca asa e mai bine pentru ele, eu nu le condamn. Oricum s-a anuntat prin presa ca s-au despartit de mult, dar toate erau neadevaruri.

Sad aveau unele melodii chiar frumoase Sad.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptySam Mar 20, 2010 3:30 am

Pai,acum chiar ca s-au despartit.
Nu a mai ramas decat Nicole si inca o tipa:-?
Cred=))
Sus In jos
Chocoholic
Alice Lotte Beth Etoille
Alice Lotte Beth Etoille
Chocoholic


Numarul mesajelor : 2995
Data de inscriere : 09/10/2009
Varsta : 28
Localizare : Blocata in frigider

PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD EmptySam Mar 20, 2010 2:21 pm

=)) poate Razz
mie imi placeau enorm :x
inca mai imi plac Very Happy
dimineata ascultam stick with u.....geniala piesa :x
Sus In jos
http://wildlovebycrissy.wordpress.com/
Continut sponsorizat





PCD Empty
MesajSubiect: Re: PCD   PCD Empty

Sus In jos
 
PCD
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Muzica-
Mergi direct la: