Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Kat Deluna

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Kat Deluna   Kat Deluna EmptyDum Aug 30, 2009 2:44 am

Kat Deluna Kat_deluna

Kathleen Emperatriz „Kat” de Luna (n. 17 noiembrie 1987, The Bronx, New York) este o cântăreaţă americană cu origini dominicane,căştigătoare a unui premiu Latin Billboard. A studiat opera în adolescenţă şi a format la vârsta de 14 ani un grup muzical intitulat „Coquette”. În aprilie 2007 a fost lansat primul său album solo, 9 Lives, care s-a comercializat în peste 65 000 de unităţi în Statele Unite ale Americii. De pe acest material discografic au fost lansate trei discuri single. În prezent, DeLuna înregistrează piese noi pentru cel de-al doilea album al său, intitulat Inside Out, cel mai nou cântec promovat de pe acesta fiind „Dance Bailalo”.

Cântăreaţa a fost numită ambasadoarea internaţională a „Comisiei Latine Anti SIDA” pentru anul 2008. DeLuna şi casa de discuri Epic Records au reziliat contractul în septembrie 2008. Registrul său vocal cuprinde cinci octave, fiind adesea comparată cu Mariah Carey. Revista Billboard şi cântăreţul din El Salvador, Alvaro Torres, au numit-o „noua Selena”.

Născută în Statele Unite ale Americii, DeLuna a copilărit o perioadă în Santo Domingo. Părinţii ei sunt de origine dominicană, mama fiind cântăreaţă şi dansatoare, iar despre tatăl său interpreta declară că „are o voce foarte frumoasă”.Membrii familiei i-au observat calităţile vocale la vârsta de 6 ani. După mutarea în Newark, New Jersey, când DeLuna avea 9 ani, aceasta a folosit divorţul părinţilor ca sursă de inspiraţie pentru compunerea piesei „Estoy Triste”.Cântăreaţa a locuit o perioadă alături de mama sa şi de cele două surori într-o singură cameră a unui apartament.În ciuda dificultăţilor materiale, DeLuna a început la vârsta de 14 ani să urmeze cursuri muzicale în cadrul „Şcolii de Arte şi de Interpretare” din New Jersey, unde a studiat opera timp de patru ani.DeLuna a fost soprană în corul acestei instituţii. În primul an a format un grup de fete intitulat „Coquette”. Genul muzical abordat era o combinaţie de latino cu hip-hop. Formaţia a cântat în deschiderea unui concert al rapperului Cassidy în 2004. Deşi făcea parte din „Coquette”, DeLuna voia să se lanseze ca artistă solo. La 15 ani a participat la un concurs de karaoke organizat de compania Coca-Cola în cadrul căruia a interpretat „I Will Always Love You”, piesa lui Whitney Houston, obţinând primul loc. În urma acestei competiţii l-a cunoscut pe Rey Ruiz, cântăreţul cubanez de salsa, care a sfătuit-o să-şi compună singură piesele. În timpul liber, DeLuna asculta artişti precum Aretha Franklin şi Billie Holiday, pe care îi imita la aparatul de karaoke.

9 Lives

Tyrone Edmond, ce ulterior a devenit managerul ei, a convins-o pe DeLuna să renunţe la „Coquette”, deşi cântăreaţa „credea în grup şi nu voia să-l desfiinţeze”. După ce s-a hotărât să înceapă un proiect muzical pe cont propriu, DeLuna a înregistrat un demo şi a semnat un contract cu Epic Records în noiembrie 2006. Albumul de debut, intitulat 9 Lives, a fost lansat pe data de 7 august 2007 şi a beneficiat de o relansare în primăvara anului 2008. Materialul discografic, compus de Jane't Sewell-Ulepic şi de ea însăşi, îi are ca producători executivi pe RedOneşi pe Akon la noile piese, cu care are şi o colaborare la piesa „Am I Dreaming”.

Albumul s-a vândut în peste 11 000 de unităţi în prima săptămână în S.U.A, debutând astfel pe locul 58 în Billboard 200, aceasta fiind şi poziţia maximă atinsă în acest clasament. All Music Guide i-a acordat trei stele şi jumătate dintr-un total de 5, Andy Kellman afirmând că primul single lansat este miezul albumului. Materialul discografic a fost comercializat în 65 000 de copii în SUA, iar cântecele de pe 9 Lives s-au vândut în format digital în peste 866 000 de exemplare.

Primul single lansat de pe album a fost „Whine Up”, piesa fiind o colaborare cu Elephant Man. A primit recenzii mixte din partea criticilor de specialitate. Entertainment Weekly i-a acordat calificativul B, iar About.com l-a descris ca fiind „plăcut, dar de nereţinut pentru distracţia estivală”. Prima difuzare la posturile radio din Statele Unite ale Americii a avut loc la data de 15 mai 2007. Cântecul a activat moderat în această ţară, ajungând în Billboard Hot 100 doar pe locul 29. Totuşi, piesa a atins prima poziţie în Billboard Hot Dance Club Play şi s-a plasat pe locul 17 în Billboard Pop 100. „Whine Up” a obţinut clasări mai bune în ţările europene, atingând poziţii de top 10 în România (locul 4), Belgia (locul 6), Bulgaria (locul 7), Portugalia (locul Cool şi Franţa (locul 9).

„Whine Up” a fost aleasă piesa oficială a evenimentului SummerSlam 2007. DeLuna a înregistrat o versiune specială pentru acest cântec, la cererea celor de la The Mets. „Rise Up (Mets!)” a fost compus de David Brody şi prezentat pe stadionul „Shea”, fiind ulterior difuzat la radioul din New York, z100. „Whine Up” a câştigat în cadrul ediţiei din 2008 a premiilor Latin Billboard distincţia pentru Cântecul latino-dance de club al anului. Piesa a primit discul de aur pentru vânzările realizate pe piaţa muzicală americană.

„Run the Show” este cel de-al doilea cântec lansat de pe 9 Lives, varianta inclusă pe album reprezentând o colaborare cu Shaka Dee.Pentru discul single, partea de rap a acestuia a fost înlocuită cu una nouă, interpretată de Busta Rhymes. În ţările latine a fost promovată versiunea cântată de Kat DeLuna împreună cu Don Omar. În ediţia în spaniolă a revistei Billboard, Michael Menachem a descris interpretarea cântecului ca fiind „înfocată şi caracteristică, ca şi în cazul succesului anterior” al interpretei.

„Run the Show” a fost bine primit în cluburile americane, atingând poziţia a doua în Billboard Hot Dance Club Play, însă piesa nu a reuşit să intre în Hot 100. Cântecul a obţinut clasări în top 10 în câteva ţări de pe continentul european: Finlanda (locul 2), Bulgaria şi România (locul 4), Belgia (locul 5), Franţa (locul 6), Portugalia (locul Cool.Piesa a fost utilizată de canalul de televiziune Fox pentru spoturile de promovare ale emisiunii So You Think You Can Dance.

Sursa: wikipedia

Hm...imi place de ea...are o voce frumoasa.
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna EmptyMar Sept 01, 2009 1:27 am

o ador pe tipa asta:X:X:X:X
canta asa de bine:X:X
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
Bubu.love.you
Thirsty Vampire
Thirsty Vampire
Bubu.love.you


Numarul mesajelor : 258
Data de inscriere : 01/09/2009
Varsta : 30
Localizare : ploiesti

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna EmptySam Sept 26, 2009 2:05 am

e o super tipa..:X:X
canta fff bn..imi plac melodiile ei..
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna EmptySam Sept 26, 2009 2:53 am

Mama :O nu postez intreg articolul...puteti aici sa vedeti si video-ul...Pareri Very Happy
http://www.bestmusic.ro/stiri-articole/Kat_DeLuna_l_a_invatat_pe_Dani_Otil_sa_danseze_merengue-aid-66376-l-1
Smile)Smile)
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna EmptyMar Oct 27, 2009 6:07 pm

Foarte tare: ))
Tipa e draguta si canta bine!
Stirea m-a dat gata,ce puii mei: ))
Sus In jos
Raindrop.
Kayla Akroyd
Kayla Akroyd
Raindrop.


Numarul mesajelor : 1863
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Vid.

Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna EmptyMier Oct 28, 2009 4:05 am

Imi place stilul ei.

Si arata binee.

Imi place melodia in the end si mai era una dar nu mai ii retin numele.
Sus In jos
http://carelesssss.tumblr.com
Continut sponsorizat





Kat Deluna Empty
MesajSubiect: Re: Kat Deluna   Kat Deluna Empty

Sus In jos
 
Kat Deluna
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Muzica-
Mergi direct la: