Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Un nou sondaj pe forum! Noteaza staff-ul! Acum ai ocazia sa iti exprimi multumirile si nemultumirile fata de staff! Mai multe detalii aici.

 

 Duffy

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Duffy Empty
MesajSubiect: Duffy   Duffy EmptyMier Aug 26, 2009 3:31 pm

Duffy Duffy-


Aimee Anne Duffy (născută pe 23 iunie 1984 în Gwynedd, Ţara Galilor), cunoscută sub numele de scenă Duffy, este o compozitoare şi interpretă britanică.

Începutul vieţii

A crescut în Ţara Galilor, cu sora geamană Katy, şi sora mai mare Kelly, părinţii divorţând când aceasta avea 10 ani. S-a mutat cu mama şi surorile în Pembrokeshire, în timp ce tatăl a rămas în Nefyn. A încetat să-şi folosească prenumele de la vârsta de 19 ani, preferând să fie strigată Duffy, atăt profesional cât şi personal.

Interesul ei pentru muzică a fost inspirat de o casetă video a tatălui ei, a unei emisiuni de muzică din 1960, intitulată Ready Steady Go! Duffy a început să cânte de la 6 ani, purtând peste tot cu ea un caiet în care îşi nota versuri. A fost dată afară din corul din şcoala generală la vârsta de 11 ani, deoarece vocea ei era „prea mare; nu mă potriveam”.

Începutul carierei

Duffy s-a reîntors în Nefyn la vârsta de 15 ani, şi a început să cânte alături de diferite formaţii locale. După un proiect muzical eşuat în Elvetia, Duffy s-a întors în Ţara Galilor în 2003, şi a fost invitată să apară în Wawffactor, o emisiune galică, similară Megastarului. Deşi mulţi o considerau câştigătoare, aceasta a ieşit pe locul 2.

Duffy a fost aleasă preşedinta "Uniunii Studenţilor" de la "Colegiul Meirion-Dwyfor" din Dolgellau, înainte să se transfere la "Universitatea Chester" din Anglia. Sfătuită de un lector, să "Go on the dole, love, and become a singer, a plecat, şi a lucrat pentru un optician, în timp ce interpreta în Alexander's (un club local de jazz şi blues) alături de chitaristul David Burton din formaţia The Invisible Wires.

A înregistrat un EP în galeză în 2004, şi a mai apărut pe două melodii de pe albumul See You in the Morning a formaţiei Mint Royale, în timp ce lucra ca ospătăriţă şi într-o pescărie. Owen Powell, membru al formaţiei Catatonia şi Richard Parfitt, din trupa 60ft Dolls, i-au făcut cunoştinţă cu managera Jeanette Lee. Lee i-a sugerat lui Duffy să se mute în zona Crouch End a Londrei şi a aranjat o întălnire între Duffy şi fostul chitarist al trupei Suede, Bernard Butler.

După ce Butler a „introdus-o” pe Duffy în muzica soul, copiindu-i melodii pe iPodul ei, care putea să le asculte în timp ce se afla în Londra, sau pe drum spre Ţara Galilor - printre care Al Green, Bettye Swann, Ann Peebles, Beyoncé Knowles, Doris Duke, Scott Walker, Phil Spector şi Burt Bacharach — perechea, a început să compună diferite piese, creând un sound retro.

A semnat contractul cu A&M Records pe 23 noiembrie 2007, alături de altă stea în devenire, Adele, fiind numită cea mai proeminentă dintre aşa-numitele „noi Amy” (referire la cântăreaţa Amy Winehouse).Sub titlul „Noile Amy”, Adam Thompson a scris în The Times pe 30 decembrie 2007 că „Duffy, Gabriella Cilmi şi Adele au şanse să devină noile Winehouse. Primele semne arată că toate au talent la grămadă - sună familiar, nu?” Lui Duffy însăşi i-a displăcut comparaţia „noua Dusty Springfield”. Cântăreaţa hip hop Estelle le-a criticat pe Duffy şi Adele pentru că denaturează adevărata muzică soul. Duffy a fost de acord parţial cu aceasta, declarând că nu vrea să „definească” muzica soul, dar nu a fost de acord cu faptul că rasa ar fi o problemă. Duffy a cântat în timpul emisiunii Later with Jools Holland de pe BBC2, ceea ce a dus la încă o apariţie a ei, într-o emisiune asemănătoare, Hottenanny, unde, printre altele, a interpretat alături de legenda soul Eddie Floyd. Pe 22 februarie 2008, a apărut pentru a treia oară la Later with Jools Holland, şi a cântat „Rockeferry”, „Mercy” şi „Stepping Stone”. De asemenea, a mai apărut la BB2 în timpul emisiunii „The Culture Show”, pe 23 februarie 2008, şi a cântat „Mercy”.

În Ţara Galilor, este considerată echivalentul pop al mezzo-sopranei Katherine Jenkins. Un număr de critici i-au apreciat personalitatea neschimbată şi farmecul natural.

Sursa: wikipedia

Imi place cel mai mult Rain on you parade:x


Ultima editare efectuata de catre Ale. in Dum Aug 30, 2009 2:59 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
suicide.blonde
Elvish Eruva
Elvish Eruva
suicide.blonde


Numarul mesajelor : 4212
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Hell

Duffy Empty
MesajSubiect: Re: Duffy   Duffy EmptyJoi Aug 27, 2009 4:28 am

You've got me begging you for mercy:>
Numa melodia mercy imi place:D
bine, ca defapt nici nu stiu alta de la ea:)))
Sus In jos
http://avrillavigne.forumz.ro/
Corynelle;x
Loyal Vampire
Loyal Vampire
Corynelle;x


Numarul mesajelor : 1589
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29

Duffy Empty
MesajSubiect: Re: Duffy   Duffy EmptySam Aug 29, 2009 5:11 am

mdeah:-j
e urata tipa..canta mijto...
dar ma zgarie pe creier melodia:((
Sus In jos
http://corina09-.hi5.com
ToxicBlood
Cole Smith
Cole Smith



Numarul mesajelor : 6324
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 28
Localizare : Craiova

Duffy Empty
MesajSubiect: Re: Duffy   Duffy EmptyJoi Noi 05, 2009 8:27 pm

Tipa e frumusica.
Dar melodia aia Mercy...Nu o suportam.Doamne ajuta ca nu o mai dau la televizor,ca-l spargeam.Prostie...
Sus In jos
Ale.
Derek Davidson
Derek Davidson
Ale.


Numarul mesajelor : 8211
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Duffy Empty
MesajSubiect: Re: Duffy   Duffy EmptyVin Noi 06, 2009 10:00 pm

Krista a scris:
Tipa e frumusica.
Dar melodia aia Mercy...Nu o suportam.Doamne ajuta ca nu o mai dau la televizor,ca-l spargeam.Prostie...

Smile) nici eu nu o mai suport. Imi placea atunci, cand o ascultam des...acum nu mai imi place.
Smile
Sus In jos
https://twilightsaga.forumburkina.com/forum.htm
Continut sponsorizat





Duffy Empty
MesajSubiect: Re: Duffy   Duffy Empty

Sus In jos
 
Duffy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Timp liber :: Muzica-
Mergi direct la: